Wiadomości

MSPO 2023: Maskpol prezentuje ZISW Tytan

system umundurowania i oporządzenia ZISW TYTAN
system umundurowania i oporządzenia ZISW TYTAN
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Jednym z krajowych podmiotów wystawiających swoje produkty w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach jest należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Maskpol. Prezentowane są m.in. hełmy balistyczne, kaski udaroodporne, maski oraz kamizelki. Uwaga większości zwiedzających skoncentrowała się jednak na systemie umundurowania i oporządzenia ZISW Tytan oraz odzieży ochronnej Zeus.

Reklama

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A. to jeden z wystawców odbywających się właśnie targów przemysłu zbrojeniowego w Kielcach. Spółka należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dlatego prezentowane przez nią produkty znajdują się w strefie wystaw PGZ. Firma zajmuje się produkcją wyposażenia indywidualnego z zakresu ochrony przeciwchemicznej, również przed bronią masowego rażenia, sprzętu ochrony balistycznej oraz umundurowania i oporządzenia taktycznego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Reklama
Stoisko firmy Maskpol, MSPO Kielce 2023
Stoisko firmy Maskpol, MSPO Kielce 2023
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Reklama

Od wielu lat firma dostarcza wyposażenie dla polskich Sił Zbrojnych, które uczestniczą w różnych misjach wojskowych, nie tylko w Polsce, ale też na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, tegoroczne targi są szczególne, gdyż zbiegają się z jubileuszem - 55 lat działalności firmy. W związku z tym prezentowana jest cała gama produktów, w tym hełmy balistyczne HP-05, HB-04, HBT-02 Tytan, LHO-01 i LHO-02, kask udaroodporny KPO-04, Helmex, maski MP-5, MP-6, MP-6/T, kask udaroodporny, kamizelki Rock One, KKZ-01 SG, KKT-01, Thunder SF, a także systemy umundurowania i oporządzenia ZISW Tytan oraz odzieży ochronnej Zeus.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Czytaj też

Na pierwszym planie prezentowana jest kamizelka kuloodporna KKZ-01 SG typu plate carrier, służącą do przenoszenia twardych wkładów balistycznych Stand Alone oraz innego niezbędnego oporządzenia. Poszycie wykonano w całości z materiału Cordura IRR. Pakiet balistyczny stanowią cztery wkłady balistyczne, które zapewniają odporność na przebicie pociskiem kal. 7,62 x 39 mm oraz 5,56 x 45 mm. W jej poszyciu są kieszenie na twarde wkłady balistyczne typu stand alone.

kamizelka KKZ-01 SG
kamizelka KKZ-01 SG
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

W zależności od konfiguracji masa całego systemu wynosi od 3 do 7 kg. Cztery klamry ROC (Rapid Open Connector) na ramionach i bokach kamizelki tworzą system szybkiego wypięcia, który pozwala na błyskawiczne zrzucenie kamizelki lub jej założenie. Z kolei dwie kolejne klamry pozwalają na szybkie podpięcie panelu przedniego. Warto przypomnieć, że Agencja Uzbrojenia zawarła 7 kwietnia br. umowę o wartości ponad 490 mln PLN, dotyczącą dostaw nowego typu zintegrowanych kamizelek kuloodpornych KKZ-01, opracowanych i produkowanych w spółce Maskpol. Realizacja dostaw zaplanowana została na lata 2024-2025. Co istotne, kamizelki KKZ-01 przeznaczone są dla Wojsk Operacyjnych.

Czytaj też

Prawdziwym hitem, który wzbudził największe zainteresowanie w tym roku jest bez wątpienia Zaawansowany Indywidualny System Walki (ZISW) Tytan. Została przedstawiona całość systemu, jak i jego różne elementy, takie jak bielizna termiczna, hełm balistyczny, a także inne wersje systemu jak np. zimowa. Celem projektu ZISW Tytan było opracowanie nowego kamuflażu, oporządzenia taktycznego, mundurów nowej generacji i kompleksowej modernizacji wyposażenia indywidualnego w myśl dostosowania go do najnowszych standardów. Warto podkreślić, że cały system składa się z łącznie 104 elementów składowych. Uzbrojenie systemu to karabinek MSBS Grot 5,56 mm i pistolet Ragun 9 mm.

system umundurowania i oporządzenia ZISW TYTAN
system umundurowania i oporządzenia ZISW TYTAN
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Przypomnijmy, że umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano w siedzibie PCO S.A. jeszcze w czerwcu 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (dziś będący częścią Grupy WB), Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości".

Czytaj też

Wartym uwagi był także system odzieży ochronnej przed skażeniami Zeus. Charakteryzuje się wielowarstwowością oraz składa z kilku elementów. Wśród nich wymienić można: jednoczęściowy kombinezon ochronny, rękawice ochronne, nakładki na buty, plecak i komplet bielizny ochronnej. Wszystkie elementy zostały od podstaw zaprojektowane przez projektantów firmy PSO Maskpol, a następnie poddane szeregom badań i testów laboratoryjnych w celu sprawdzenia ich skuteczności.

System odzieży ochronnej ZEUS
System odzieży ochronnej ZEUS
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Odzież ochronna ZEUS
Odzież ochronna ZEUS
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Według deklaracji twórców cały zestaw ma charakteryzować się wysokim poziomem ochrony, zapewniając bezpieczeństwo działania wykorzystującego go funkcjonariusza w sytuacjach i środowiskach, w których występują skażenia takimi środkami i substancjami jak Soman, VX, Iperyt czy TSP – kwas siarkowy, wodorotlenek sodu, dwusiarczek węgla, metanol. Należy przy tym zaznaczyć, że spółka od dłuższego czasu intensywnie rozwija coraz bogatszą ofertę w zakresie elementów odzieży i wyposażenia ochronnego przed bronią masowego rażenia dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. Norman

  To jest tragiczne 12 lat ,,opracowują,,tytana i taki koszmar kamuflarzu podobny do rosyjskiego,niemieckiego...gdzie jest inowacyjna na skale świata MAPA doceniana także za granicą jako coś wyprzedzającego czas.

  1. Pankracy

   No właśnie, mi też bardzo przypomina kamuflaż rosyjski. Widać że Friendly fire będzie na pożądku dziennym, o ile nasi obeznani z wyglądem munduru i uzbrojenia są w stanie rozpoznać swojego to już koalicjanci potraktują serią.

 2. Limano

  Zapytajcie podhalanczykow jak się chodzi w nowych mundurach, powiedzą Wam o dziwnej rozmiarówce, o nie przepuszczalności powietrza itp.

 3. Ralf_S

  Nowy kamuflaż - toż to rewolucja w WP na miarę zastąpienia dzidy karabinem :)

 4. Radarek

  Bigos....Ten kamo jest tak znienawidziny zanim został wprowadzony że nie widzę sensu go wprowadzać...