Przemysł obronny

MSPO 2023: Mesko dostarczy amunicję do Rosomaków

Autor. Mesko S.A.

MESKO S.A. oraz Agencja Uzbrojenia podpisały umowę na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji średniokalibrowej 23 mm x 152 mm oraz 30 mm x 173 mm. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w latach 2024 – 2026 wynosi prawie 100 milionów złotych. Umowa została zawarta 7 września br. podczas odbywającego się w Kielcach XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jest to kolejne zamówienie na tego typu amunicję kierowane do MESKO przez Wojsko Polskie.

Reklama

Amunicja 23 mm x 152 mm z pociskiem przeciwpancerno – zapalająco – smugowym TP-T jest przeznaczona do strzelania z armat przeciwlotniczych rodziny ZU-23-2 i ZSU-23-4  oraz ich odmian, a także armat przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko – rakietowych rodziny ZUR-23-2 i ZSU-23-4MP (i ich odmian). Naboje służą do zwalczania nisko lecących celów powietrznych takich, jak samoloty czy śmigłowce oraz lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych.

Reklama

Z kolei naboje 30 mm x 173 mm z pociskiem ćwiczebnym ze smugaczem są dedykowane do strzelania z armat ATK MK 44 Bushmaster II stanowiących zasadnicze uzbrojenie Kołowego Transportera Opancerzonego ROSOMAK. Są przeznaczone do nauki prowadzenia ognia na odległość do 3000 metrów. Są użytkowane przez polską armię od 2005 roku.

Bardzo się cieszę z kolejnego zamówienia kierowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej do MESKO. Przypomnę, że pod koniec czerwca nasza Spółka podpisała historyczną umowę na dostawy do Wojska Polskiego amunicji małokalibrowej opiewającą na prawie miliard złotych. Kontrakty potwierdzają, że wytwarzana w MESKO amunicja spełnia wszystkie wymogi użytkowników – powiedziała Prezes MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska.

Reklama
Autor. Mesko S.A.

W trakcie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MESKO podpisało także umowę na dostawy dla Wojska Polskiego nabojów sondujących NSD-1 i NSD-2 oraz nocnych NSN. Są one przeznaczone do karabinów wiatromierzy w celu określenia warunków meteorologicznych dla wyliczeń balistycznych. Kontrakt na ich dostawy będzie realizowany w latach 2024-2026.

MESKO S.A. to jeden z filarów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej z prawie 100-letnim doświadczeniem produkcyjnym. Podstawowy zakres działania firmy obejmuje produkcję na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Produkty MESKO S.A. są używane przez Siły Zbrojne RP i inne podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Przedsiębiorstwo jest także uznanym dostawcą wyrobów dla wojsk NATO oraz sił zbrojnych innych państw.

Komunikat prasowy MESKO S.A.

Komentarze