Przemysł obronny

Kosmos i tarcza. Nowe produkty Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1

Mobilny Węzeł Łączności MCC1
Mobilny Węzeł Łączności MCC1
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Podczas tegorocznych targów przemysłu zbrojeniowego w Kielcach możemy m.in. zobaczyć najnowsze produkty i  rozwiązania, które powstały w Wojskowych Zakładach Łączności nr 1, w tym cyfrową aparatownię stanowiącą element systemu Wisła – Mobile Communication Centre (MCC1). Prezentowany jest także model mobilnego segmentu naziemnego do obsługi satelitów radarowych.

Reklama

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 są po raz kolejny obecne na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku prezentowane są takie rozwiązania jak mobilna stacja naziemna dla Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego z Radarem Syntetycznej Apertury (SAR), Taktyczny Ruter Radiowy 8, Terminal Satelitarny LEO/GEO, cyfrową aparatownię stanowiącą element Systemu Wisła – Mobile Communication Centre (MCC1), a także Kontener Wsparcia Technicznego, który powstał we współpracy z Raytheon Technologies Corporation w ramach realizacji Programu Wisła Support Equipment.

Reklama
Stoisko WZŁ nr 1 na MSPO 2023
Stoisko WZŁ nr 1 na MSPO 2023
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Reklama

5 września br. na kieleckich targach byliśmy świadkami zawarcia porozumienia między firmą ICEYE Polska, WZŁ nr 1 i Polską Grupa Zbrojeniową, które dotyczy skonstruowania dla potencjalnej rodzimej konstelacji satelitarnej bezpiecznego segmentu naziemnego. Jak mogliśmy się dowiedzieć podczas prezentacji rozwiązania, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, są odpowiedzialne w projekcie za realizację Mobilnej Stacji Naziemnej umożliwiającej bezpieczne i niezawodne zarządzanie systemem w każdych warunkach i z każdego miejsca rozwinięcia.

WZŁ 1 - koncepcja mobilnego segmentu naziemnego SAR
WZŁ 1 - koncepcja mobilnego segmentu naziemnego SAR
Autor. M.Mitkow/DEfence24.pl

Koncepcja Stacji obejmuje przede wszystkim rozwiązania spełniające wymagania współczesnego pola walki w zakresie teleinformatyki, bezpieczeństwa użytkowania, transmisji danych czy też zasilania. Oparta jest na rozwiązaniach kontenerowych z dedykowanym systemem antenowym zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego, a następnie ich dystrybucję na potrzeby SZ RP. Mobilność oznacza, że dowódcy mogą stale zmieniać położenie takiej stacji naziemnej na terytorium kraju. Czyni to j wykrycie i śledzenie jej położenia znacznie utrudnionym dla przeciwnika. W sytuacji hipotetycznego konfliktu zbrojnego będzie to miało niebagatelne znaczenie.

Czytaj też

W następnej kolejności możemy zaobserwować Terminal Satelitarny przeznaczony do zapewnienia komunikacji satelitarnej na szczeblu taktycznym z jednoczesnym dostępem do satelitów geostacjonarnych (GEO) i niskoorbitowych (LEO). Warto przy tym zaznaczyć, że wykorzystanie konstelacji GEO i LEO do łączności satelitarnej jest unikatowym rozwiązaniem, gdyż zapewnia wysoki poziom bezpiecznej łączności w sytuacjach kryzysowych. Posiada on wbudowany modem i odbiornik satelitarny.

Terminal satelitarny LEO/GEO WZŁ 1
Terminal satelitarny LEO/GEO WZŁ 1
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Udało się uzyskać parametry techniczne sieci oraz anteny, które prezentują się następująco: wysokość orbitalna do 1200 km, 40 bram dostępowych, niskie opóźnienia (poniżej 100 ms) oraz duża przepustowość, waga anteny to 30,1 kg, pasmo odbiorcze od 10,70 GHz do 12,75 GHz, pasmo nadawcze od 14 GHz do 14,50 GHz z kolei interfejs to Ethernet RJ45 i pobór mocy - 95 W.

Czytaj też

WZŁ nr 1 zaprezentowały także Taktyczny Ruter Radiowy 8, wykorzystujący koncepcję autonomicznej konfiguracji i redundancji zasobów sieciowych oraz kryptografii wielokrotnej. Jak opisuje firma, integracje i sieciocentryczność uzyskano dzięki wyposażeniu urządzenia w szeroki wachlarz interfejsów oraz standardów telekomunikacyjnych. TRR-8 integruje terminale satelitarne, sieci bezprzewodowe WiFi, sieci operatorskie 4G/5G, elektryczne i optyczne sieci Ethernet. Integruje sieci IPv4 / IPv6, MPLS, ruch MULTICAST i UNICAST.

Taktyczny Router Radiowy TRR-8
Taktyczny Router Radiowy TRR-8
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Przy opracowaniu urządzenia duży nacisk położono na łatwość i przyjazność kanałów konfiguracji. Podstawowy tryb pracy to praca w trybie ZEROcfg gdzie wszystkie czynności do tej pory wykonywane przez administratorów i operatorów odbywają się w trybie automatycznym. Urządzenie potrafi monitorować, analizować, filtrować ruch oraz zapisywać zdarzenia o wykrytych incydentach. Posiada mechanizmy, które w znacznym stopniu ograniczają możliwość przeprowadzenia ataku typu DdoS.

Czytaj też

Na stoisku zewnętrznym po raz pierwszy został zaprezentowana cyfrowa aparatownia stanowiąca element Systemu Wisła – Mobile Communication Centre (MCC1). Rozwiązanie jest produkowane w oparciu o pojazdy bazowe marki Jelcz typ P112.57, maszt kratownicowy oraz systemy teleinformatyczne w dedykowanych, kompaktowych szafach teleinformatycznych oraz kabinie pojazdu z miejscami dla operatorów. Aparatownia ma zapewniać łączność pomiędzy systemem kierowania i dowodzenia obroną powietrzną IBCS a narodowym systemem łączności oraz polskimi komponentami systemu Wisła.

Mobilny Węzeł Łączności MCC1
Mobilny Węzeł Łączności MCC1
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

W planach jest także zabezpieczanie integracji polskiego radaru Bystra z IBCS. Jednocześnie rozwiązania MCC1 będą stanowić zasadniczy element systemu łączności na potrzeby systemu IBCS planowanego do wykorzystania w zestawach Narew i kolejnych zestawach Wisła, które zostaną pozyskane w ramach II Fazy programu. Jak informują przedstawiciele obecna produkcja WZŁ1 S.A. pokrywa zapotrzebowanie SZ RP w obszarach Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej oraz Dowodzenia i Łączności.

Czytaj też

Na zewnętrznej ekspozycji znalazł się nowoczesny, wielozadaniowy radar LTAMDS (Lower-Tier Air & Missile Defense Sensor), który powstał w efekcie kontynuacji współpracy z amerykańskim przemysłem w II fazie programu Wisła. Ma on zapewnić Polsce większą zdolność wykrywania różnorodnych i zaawansowanych zagrożeń lotniczych oraz rakietowych. Zakres działania rozwiązania to 360 stopni z technologią aktywnego skanowania elektronicznego (Active Electronically Scanned Array - AESA) w oparciu o moduły bazujące na azotku galu (GaN).

LTAMDS
LTAMDS
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Dzięki wspomnianej technologii radar wykrywa i śledzi pełne spektrum zagrożeń, takich jak pociski balistyczne i manewrujące, samoloty i bezzałogowe statki powietrzne oraz broń hipersoniczna. 12 takich radarów zostało zakupionych przez Agencję Uzbrojenia w ramach II fazy programu Wisła, Polska jest ich pierwszym użytkownikiem eksportowym. LTAMDS jest równolegle pierwszym elementem rodziny radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye®, cechujących się lepszymi parametrami wykrywania szerokiego spektrum celów, także w trudnych warunkach.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    Wystawcy ocenili, że nie ma sensu rozwijać na MSPO tego sprzętu do pozycji bojowej: MCC1. Rozłożyli tylko jak przyjechał sponsor tego zakupu, potem stwierdzili, że nie ma sensu.