Przemysł obronny
MSPO 2023: Northrop Grumman wzmacnia obecność w Polsce
Northrop Grumman prezentuje na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego rekordowo dużą wystawę i poinformował o mianowaniu na dyrektora generalnego na Polskę Krzysztofa Krystowskiego, wcześniej związanego z polskimi klastrami i producentami lotniczymi oraz zbrojeniowymi. Jak poinformowano na spotkaniu z dziennikarzami, jest to związane z dużymi planami względem polskiego rynku.
Northrop Grumman już teraz uczestniczy w ważnych programach dla Sił Zbrojnych RP. Na ekspozycji pokazano w związku z tym system dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Przedstawiciele Northrop Grummana poinformowali, że w Stanach Zjednoczonych system jest już produkowany seryjnie, a w kwietniu 2023 osiągnął on wstępną gotowość operacyjną w US Army (choć na razie w służbie jest on tylko w kilku systemach).
Jednocześnie IBCS jest już obecny w Polsce, czyli jedynym kraju poza USA, w którym system ten został jak na razie wybrany. System przyjechał wraz z dwiema bateriami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot. Do Polski został także dostarczony system szkoleniowy (Air Defense Reconfigurable Trainer - ART). Obecnie trwa współpraca z rządem USA i polskim przemysłem żeby zintegrować IBCS także z Narwią i Patriotami drugiej fazy programu Wisła.
Northrop Grumman w Polsce to także popularne armaty z rodziny Bushmaster, które służą od lat na Rosomakach, a w ostatnim czasie zostały wybrane do bojowych wozów piechoty Borsuk i ciężkiego BWP. Przedstawiciele amerykańskiej firmy przyznają, ze to wielkie programy i informują o tym, że trwa obecnie współpraca z polskim przemysłem w tej sprawie.
Trwa także współpraca z firmą Mesko związana z transferem technologii amunicji czołgowej kalibru 120 mm. Northrop Grumman oferuje także Polsce zestawy do precyzyjnego naprowadzania 155 mm amunicji Precicion Guidance Kit, które już kilka lat temu przetestowano z wynikiem pozytywnym z polską amunicją 155 mm.
Na stoisku firmy pokazywana jest także makieta pocisku przeciwradiolokacyjnego AARGM-ER, dostosowanego do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców piątej generacji F-35 oraz – tu nowość - model samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye.
dejavu.janus
Czyzby mon chcial wybrac zagraniczne 155 zamiast swoich czekajacych na zamowienie?