Technologie

MSPO 2022: polsko-fińskie radarowe rozpoznanie satelitarne w Kielcach

ICEYE X10
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

W Kielcach podczas 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego obecne jest przedsiębiorstwo ICEYE Polska. Firma ma do zaoferowania bardzo dużą konstelację satelitów SAR (Synthetic Aperture Radar). Ponadto śmiało konkuruje z operatorami optycznych satelitów pokazując, że rozpoznanie radarowe jest równie skuteczne i dokładne, co klasyczny IMINT.

Na stoisku polski oddział firmy ICEYE, firmy będącej wspólnym dziełem Rafała Modrzewskiego i Pekki Laurili, prezentuje modele satelitów radarowej obserwacji Ziemi, w tym sporej wielkości model z wyróżniającymi się panelami słonecznymi i sensorami radarowymi. Ponadto wystawiono mniejsze makiety satelitów spółki w różnych konfiguracjach paneli słonecznych i czujników.

ICEYE aktualnie rozwija "docelową" linię satelitów wywodzącą się od obiektu ICEYE X4 oraz blisko spokrewnioną z nią "podlinię" ICEYE XR (X10) przygotowywaną na potrzeby amerykańskiego wojska. Większość z użytkowych satelitów (wyłączając prototypowe konstrukcje X1, X2, X3) ma zbieżną specyfikację. Satelity posiadają sensory obsługujące pasmo X (9,65 GHz) przy rozmiarze anteny 3,2x0,4 m. Ich masa opiewa się w okolicy 100 kg. Działają na orbicie SSO (heliosynchroniczna), co jest dość korzystne dla zobrazowań.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.