Przemysł obronny

MSPO 2022: PGZ zleciło Babcock wykonanie projektu technicznego fregat Miecznik

Wizja polskiej fregaty „Miecznik”
Autor. PGZ-Miecznik

Międzynarodowa firma Babcock otrzymała od konsorcjum PGZ-Miecznik dwa kontrakty związane z polskim programem budowy fregat Miecznik. Jeden dotyczy wykonania projektu technicznego (klasyfikacyjnego) fregat, a drugi to umowa ramowa na transfer wiedzy i technologii (TOKAT - Transfer of Knowledge and Technology).

Reklama

Na początku 2022 roku Babcock został wybrany jako dostawca projektu platformy i strategiczny partner technologiczny dla polskiego programu budowy fregat Miecznik. Konsorcjum PGZ-Miecznik ma zbudować trzy fregaty Arrowhead 140 w polskich stoczniach przez lokalnych pracowników, przy wykorzystaniu polskich dostawców i globalnego łańcucha dostaw firmy Babcock. Nowe umowy mają przyśpieszyć realizację tego programu i budowę fregat zgodnie z aktualnym harmonogramem.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Kontrakt na wykonanie projektu technicznego (Class Design) jest kluczowy dla programu i ma na celu dostarczenia pakietu dokumentacji projektowej, która zostanie przedłożenia organowi klasyfikacyjnemu i zamawiającemu. Jego terminowe wykonanie jest niezbędne do planowanego na 2023 rok cięcia blach na prototyp.

W ramach umowy ramowej TOKAT, Babcock podzieli się swoją technologią, doświadczeniem inżynierskim i specjalistyczną wiedzą ze spółkami PGZ S. A., PGZ SW S. A. i Remontowa Shipbuilding S. A. w procesie transformacji stoczni w celu realizacji programu Miecznik. Współpraca obejmie proces rekrutacji, rozwoju i szkolenia pracowników, wsparcie w planowaniu modernizacji infrastruktury oraz wdrażanie narzędzi i technologii.

Czytaj też

Wspomniane umowy są niezbędne ponieważ strona polska nie ma doświadczenia ani w projektowaniu, ani w budowie tak skomplikowanych okrętów jakimi są fregaty. Na razie nie wiadomo kto będzie wykonywał dokumentację roboczą (warsztatową) fregat. Jej pierwsza część czyli dokumentacja kadłubowa jest niezbędna do rozpoczęcia palenia blach. Zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić już w połowie 2023 roku, także nie zostało dużo czasu na wykonanie dokumentacji pierwszych grup obróbczych. W związku z różnicami w projekcie Miecznika w stosunku do wersji bazowej, konieczne jest wykonanie nowej dokumentacji, tylko bazującej na brytyjskim pierwowzorze. Ze względu na różnice zarówno w kadłubie (dodanie klasy lodowej) jak i w dużej części wyposażenia oraz uzbrojenia prawdopodobnie zakres nowej dokumentacji koniecznej do wykonania jest stosunkowo szeroki. Z tego powodu zawarto wspomniane umowy z Babcock.

Firma Babcock ogłosiła podpisanie powyższych kontraktów podczas jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

"Jestem zadowolony z postępów w polskim programie Miecznik. Nasza praca w Polsce opiera się na wspólnych interesach krajów NATO. Babcock dostarczy najwyższej klasy fregaty, które znacząco przyczynią się do wzrostu suwerennych zdolności obronnych Polski. Z niecierpliwością czekamy na rozwój i dalsze wzmocnienie naszych bliskich relacji w ramach Konsorcjum PGZ-Miecznik."
Prezes firmy Babcock, David Lockwood

Na początku tego roku Babcock otworzył wraz z partnerami nowe Biuro Zarządzania Projektami w Gdyni, które będzie zarządzać realizacją programu fregat. Polski program jest drugim kontraktem eksportowym Arrowhead 140. Pierwszym była umowa licencyjna na projekt z PT PAL w Indonezji, gdzie mają powstać dwie fregaty. Arrowhead dla Polski oparty jest o realizowany przez Babcock programu budowy fregat typu 31 dla Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).

Komentarze (2)

  1. biały

    a dlaczego umów tych nie dostał główna stocznia któa stworzyłą projekt tego okrętu ??

  2. Arne

    Witam. Mam takie pytanie- skoro budujemy okręty przeciwminowe to czy na ich podstawie nie możemy wybudować korwet ? I druga sprawa czy nie powinniśmy posiadać 15-20 małych okrętów uderzeniowych jak choćby Finlandia np. Okręty rakietowe typu Hamina ?