Wiadomości

MSPO 2023: łączność i gogle noktowizyjne od L3 Harris

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Jednym z wystawców tegorocznych targów MSPO jest amerykańska firma L3 Harris Technologies, której wystawa koncentruje się głównie na sprzęcie radioelektronicznym i optoelektronicznym.

Reklama

Tegoroczne targi przemysłu obronnego w Kielcach przyciągnęły wielu gości, ze względu na liczny sprzęt wystawców z naszego kraju oraz zza granicy. Jednym z przykładów jest stoisku firmy L3 Harris Technologies, której prezentowane rozwiązania dotyczą głównie łączności, sprzętu radioelektronicznego i optoelektronicznego. Warto także zauważyć, że w trakcie kieleckich targów zostało podpisane porozumienie o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z L3Harris Technologies, którego celem jest rozwój systemów łączności dla Sił Zbrojnych RP oraz wzmocnienie potencjału krajowego przemysłu obronnego w domenie C4ISR.

Reklama
Stoisko L3 Harris na MSPO 2023 w Kielcach
Stoisko L3 Harris na MSPO 2023 w Kielcach
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Reklama
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Jak zapewniają przedstawiciele opisywanej firmy, L3Harris oferuje urządzenia, które zapewniają współdziałanie i pełną interoperacyjność w wielodomenowym środowisku walki. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy „stajemy twarzą w twarz" z przeciwnikiem wyposażonym w zaawansowane środki Walki Radioelektronicznej. Rozwiązania L3H można wykorzystać zarówno do zapewnienia odpornej i trudno wykrywalnej łączności, jak i szybkiego transferu dużych ilości danych, za pośrednictwem krótkofalowej łączności szerokopasmowej (ang. High Frequency Wideband).

Czytaj też

Na stoisku firmy L3 Harris prezentowane są przede wszystkim radiostacje takie jak m.in. AN/PRC-160(V), AN/PRC-150(C), RF-9820S, RF-410D, AN/PRC-158 oraz noktowizyjne gogle panoramiczne NVS. AN/PRC-160(V) to szerokopasmowa radiostacja plecakowa, spełniająca nowe standardy w zakresie modernizacji kryptografii zalecone przez NSA (ang. National Security Agency). Programowalna architektura w standardzie SDR (ang. Software Defined Radio) pozwala na aktualizację „waveformów", standardów szyfrowania oraz ich rozwój w przyszłości, wprowadza też dodatkowe warstwy zabezpieczeń dla informacji niejawnych.

Radiostacje od L3 Harris
Radiostacje od L3 Harris
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Przedstawiciele firmy zapewniają, że prezentowane radiostacje są w pełni kompatybilne z urządzeniami rodziny Falcon II®, co sprawia, że istnieje możliwość niemal natychmiastowej wymiany AN/PRC-150(C) lub RF-5800H na AN/PRC-160(V) z zachowaniem zakupionych wcześniej wzmacniaczy stacjonarnych lub zestawów montowanych na pojazdach co pozwoli na zwiększenie czasu eksploatacji już posiadanych systemów łączności.

Czytaj też

Na uwagę zasługują także prezentowane noktowizyjne gogle panoramiczne (Night Vision System - NVS). Jako kluczowe właściwości rozwiązania wymienia się, że zapewniają operatorowi maksymalną ilość informacji wizualnych do dokładnej oceny sytuacji, a panoramiczne pole widzenia 97 stopni zapewnia zwiększoną świadomość sytuacyjną w okresach słabego oświetlenia i w nocy. Dla porównania, w standardowych goglach noktowizyjnych można liczyć na pole widzenia w zakresie 40 a 50 stopni.

Radiostacje oraz panoramiczne gogle noktowizyjne od L3 Harris Technologies
Radiostacje oraz panoramiczne gogle noktowizyjne od L3 Harris Technologies
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Okulary przednie mają regulację odległości między źrenicami, natomiast dwa boczne zapewniają widzenie peryferyjne. Zasilanie odbywa się z pary lub czterech baterii AA pozwalających na 25 godzin pracy. Dodatkowo zaznacza się, że opcjonalny zestaw baterii na niskie temperatury, z możliwością wyboru nadajnika podczerwieni, zapewnia lepszą wydajność w niskich temperaturach.

Czytaj też

W międzyczasie trwających targów doszło do podpisania wspomnianego porozumienia o współpracy między Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i amerykańską spółką L3Harris Technologies. W ramach porozumienia Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A. stały się autoryzowanym, krajowym centrum serwisowym urządzeń radiowych produkowanych przez L3Harris. Amerykańska spółka wyznaczyła ponadto WZŁ nr 2 S.A. i PIT-RADWAR S.A. jako preferowanych krajowych wykonawców instalacji i integracji systemu łączności.

Komentarze