Przemysł obronny
MSPO 2023: szeroki wachlarz uzbrojenia od Milkor
Firma Milkor ma szeroką ofertę dotyczącą różnego rodzaju systemów uzbrojenia dla różnego typu formacji. W tym roku na MSPO prezentuje m.in. swój bezzałogowiec oraz kilka typów granatników.
Na stoisku Milkor możemy zobaczyć szeroki zakres produkowanych produktów przez to przedsiębiorstwo, zarówno w formie modeli jak i rzeczywistego uzbrojenia. W centrum znajdował się model bezzałogowej platformy klasy MALE Milkor 380 przeznaczonej do wykonywania różnego typu misji, w tym rozpoznawczych, patrolowych czy bojowych. Zasięg operacyjny tego BSL to ponad 2000 km, zaś pułap na którym może on operować wynosi 7-9 km. Maksymalny czas trwania lotu wynosi 35 godzin. Sam Milikor 380 ma długość 9 metrów, zaś rozpiętość skrzydeł wynosi 18,6 metra. Masa maksymalna startowa bezzałogowca wynosi 1300 kg, z czego nośność to max. 210 kg (poza paliwem). Może on zostać wyposażony w różnego rodzaju wyposażenie jak chociażby radar SAR, głowicę optoelektroniczną niekierowane/kierowane uzbrojenie.
Kolejnym modelem zaprezentowanym na stoisku Milikora był ich pojazd opancerzony Milikor 4x4 mogący zostać dostosowany do różnego typu zadań. Wśród konfiguracji w jakiej może on zostać oferowany można wymienić: transporter opancerzony, wód dowodzenia, pojazd ewakuacji medycznej, czy nawet jako bazę dla systemów walki radioelektronicznej. W konfiguracji transportera opancerzonego Milkor 4x4 przewozi do 8 osób w przedziale desantu oraz 2 załogantów. Poziom ochrony balistycznej pojazdu jest zgodny z normą STANAG Level 3. Masa wozu to 10 ton (bojowa 12 000 kg), zaś prędkość maksymalna wynosząca ponad 100 km/h osiągana jest dzięki silnikowi o mocy 179 kW.
Na targach prezentowana jest także Milkor IPC, czyli łódź patrolowa w układzie katamaranu przeznaczona do operowania na wodach przybrzeżnych. Posiada on cechy stealth, co pozwala na zmniejszenie jego sygnatury radarowej, zmniejszając szanse wykrycia. Dzięki modułowej konstrukcji może ona być dostosowywana pod względem różnego typu wyposażenia np. sensorów.
Zwiedzający mogą zobaczyć na stoisku Milkora także kilka rodzajów granatników kal. 40 mm. Pierwszym z nich zgłoszonym do nagrody Defender jest półautomatyczny MAR z bębnem na 6 granatów. Jest on przeznaczony do tłumienia zamieszek, co przekłada się na znacznie mniejszy skuteczny zasięg rażenia za jego pomocą wskazanych celów, wynoszący 25-170 metrów. W przypadku strzelania amunicją nieśmiercionośną używa on amunicji kal. 37/38 mm.
Innym granatnikiem rewolwerowym, który jest pokazywany na stoisku był SuperSix MRGL również kal. 40 mm, jednak przeznaczony już do zadań stricte bojowych. Magazyn bębnowy również jest na 6 efektorów, jednak skuteczny zasięg rażenia z ich pomocą wskazanych celów zwiększa się do 400/800 metrów w zależności od użytej amunicji. Jego masa względem poprzedniej konstrukcji jest znacznie większa i wynosi 6 kg względem 3,4 kg w MAR.
Obok wspomnianych granatników rewolwerowych demonstrowany jest także znacznie prostszy jednostrzałowy Stopper Convertible. Podobnie jak poprzednik przeznaczony jest on zadań stricte bojowych. Skuteczny zasięg rażenia w przypadku niego producent określił na 400 metrów. Szybkostrzelność praktyczna została określona na 12 wystrzałów na minutę, zaś masa samego granatnika to 2,4 kg.
Kolejnym przedstawionym na stoisku granatnikiem jest podwieszany pod karabin UBGL kal. 40 mm, pozwalający na skuteczne rażenie celów na dystansie 400 mm. Jego masa wynosi 1100 gram, zaś szybkostrzelność praktyczna została określona przez producenta na 6 strzałów na minutę.
Bojar
Nie lepiej byłoby zacząć w ten sposób: Prywatna południowoafrykańska Firma Milkor ma szeroką ofertę .... Czy szanowny pan Autor uważa, że 100 % czytelników wie co to za firma i skąd pochodzi ? Nie sądzę. Sądzę natomiast, że informacja powinna być rzetelna i wyczerpująca. Pozdrawiam.