Huta Stalowa Wola wraz z partnerami mierzy się z poważnym zagadnieniem osiągnięcia odpowiednich poziomów ochrony balistycznej i przeciwminowej z jednoczesnym zapewnieniem pływalności wyrobów - mówił w kontekście programu BWP Borsuk w rozmowie z Defence24.pl Bartłomiej Zając, Dyrektor Rozwoju i Członek Zarządu HSW S.A. podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
"Huta Stalowa Wola uzupełnia ofertę Polskiej Grupy Zbrojeniowej dla Ministerstwa Obrony Narodowej o moździerze Rak na podwoziu gąsienicowym" - tłumaczył Bartłomiej Zając. Jak podkreśla przedstawiciel HSW, jest to rozwiązanie całkowicie polskie, z silnikiem w układzie Power Pack o mocy 350 KM. W Raku zastosowano tę samą wieżę, która pojawiła się w wersji kołowej. W tym roku spółka podpisała z resortem obrony kontrakt na dostawę 64 sztuk moździerzy 120 mm na podwoziu kołowym KTO Rosomak.
Czytaj więcej: Krab, gąsienicowy Rak i Baobab. HSW na MSPO
W zaprezentowanej podczas MSPO w Kielcach oferty znalazła się również: haubica 155 mm Krab (na częściowo spolonizowanym podwoziu, uzupełnionym o krajowe elementy, takie jak układ filtrowentylacyjny czy agregat prądotwórczy), mobilność zapewnia power-pack o mocy 1000 KM. Zaprezentowano też Pojazd Minowania Narzutowego Baobab (stanowiący ofertę dla wojsk inżynieryjnych). Jak podkreślił przedstawiciel Huty Stalowa Wola, toczą się dyskusje i rozmowy z resortem obrony, dotyczące pozyskania tego rodzaju sprzętu.
"Jednym z najważniejszych projektów Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest nowy, pływający, bojowy wóz piechoty realizowany w ramach programu NCBR" - podkreślił Bartłomiej Zając. Wspomina konstrukcja ma być w pełni polska i spełniać wszystkie wymagania, które stawia przed przemysłem Ministerstwo Obrony Narodowej.
"Huta Stalowa Wola wraz z partnerami mierzy się z poważnym zagadnieniem osiągnięcia odpowiednich poziomów ochrony balistycznej i przeciwminowej z jednoczesnym zapewnieniem pływalności wyrobów" - dodał członek zarządu HSW i poinformował, że przeprowadzono już pierwsze próby wysadzania dna płaskiego wyrobu na poligonie, które przebiegły pomyślnie.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.