Wiadomości

MSPO 2023: Mała Narew teraz, w przyszłości Pilica+

Wyrzutnia iLauncher na samochodzie ciężarowym Jelcz 8x8 wchodząca w skład systemu OPL Mała Narew.
Wyrzutnia iLauncher na samochodzie ciężarowym Jelcz 8x8 wchodząca w skład systemu OPL Mała Narew.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Na targach MSPO 2023 zwiedzający oglądający zewnętrzną ekspozycję, mogą obserwować samobieżną wyrzutnię iLauncher osadzoną na Jelczu 8x8, wchodzącą w skład systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Mała Narew.

Reklama

Pokazywana wyrzutnia jest jedną z już 4 odebranych przez Wojsko Polskie, docelowo w ramach systemu Mała Narew pozyskanych będzie 6. Ten system jest etapem pomostowym w budowie polskiej obrony powietrznej krótkiego szczebla w ramach programu Narew.

Reklama

Cały system jest zupełnie nową jakością dla polskich przeciwlotników ze względu na możliwość choćby rażenia wielu celów naraz za pomocą jednego zestawu przeciwlotniczego. Daje to przeskok w kwestii zdolności względem obecnie posiadanych systemów jak S-125 Newa czy 2K12 Kub, które mogły zwalczać tylko jeden cel w danym momencie. W dalszej perspektywie 6 zakupionych dla Małej Narwi (i 38 nowych) wyrzutni zostanie włączonych do systemu Pilica+, jaki będzie skompletowany do 2029 roku w ramach 22 jednostek ogniowych, zapewniając zdolność osłony systemu Patriot przed różnego rodzaju zagrożeniami - od rakiet manewrujących i przeciwradiolokacyjnych do dronów.

W przyszłości tego typu wyrzutnie będą powstawały w Polsce, po podpisaniu umowy na "pełnoprawną" Narew, która zostanie uzbrojona w pociski CAMM-ER o większym zasięgu. Każda iLauncher może używać zarówno pocisków CAMM, jak i CAMM-ER.

Reklama

Czytaj też

Mała Narew to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu opracowany przy współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncernu MBDA. Jej efektorem są rakiety przeciwlotnicze CAMM mogące zwalczać środku napadu powietrznego na dystansie do 25 km oraz pułapie 10 km. Są one naprowadzane aktywnie, posiadając własny radar i potrzebując jedynie uaktualnionych danych o położeniu celu w trakcie lotu. Wyrzutnia iLanucher, z której efektory są odpalane pionowo, została osadzona na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 8x8. Jednostka ogniowa „małej Narwi" składa się z trzech wyrzutni pocisków CAMM, stacji radiolokacyjnej Soła, samochodów transportowo-załadowczych oraz systemu dowodzenia Zenit.

W Pilicy+ radar Soła zostanie zastąpiony przez nowocześniejszą Bystrą, a oprócz wyrzutni CAMM efektorami będą także zestawy artyleryjsko-rakietowe z armatami 23 mm i wyrzutniami Grom/Piorun, w przyszłości - także inne systemy w tym armaty z amunicją programowalną. Nowy zestaw będzie mieć też rozbudowaną konfigurację zabezpieczenia i wsparcia, łączącą elementy obecnych systemów Mała Narew i Pilica z odpowiednimi modyfikacjami.

Czytaj też

Wyrzutnia iLauncher na Jelczu 8x8 wchodząca w skład systemu OPL Mała Narew.
Wyrzutnia iLauncher na Jelczu 8x8 wchodząca w skład systemu OPL Mała Narew.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Komentarze