Przemysł obronny

Rekordowe zakupy MON. Mega-kontrakty na MSPO

Patriot
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planowanych do podpisania w trakcie targów MSPO 2023 kontraktach zbrojeniowych. Są wśród nich kontrakty na elementy wyposażenia drugiej fazy programu Wisła, a także umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe. O przygotowaniach do dużego zakupu NDR Defence24.pl informował jako pierwszy.

Reklama

Resort obrony w zapowiedzi prasowej ujawnił, jakie – między innymi – umowy na dostawy sprzętu wojskowego mają zostać podpisane podczas tegorocznych targów MSPO. Ich katalog nie jest zamknięty, ale już są bardzo ambitne zapowiedzi.

Reklama

Umowy na dostawy sprzętu wojskowego obejmą m.in. umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii, systemu PATRIOT/IBCS w ramach realizacji II fazy programu WISŁA; umowę na dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe; umowę na Zautomatyzowane Stanowisko Dowodzenia ZENIT-MP+  dedykowany dla zestawów PILICA+ oraz umowę ramową na bezzałogowce FlyEye.
Ministerstwo Obrony Narodowej

Jak widać, trzy z czterech umów dotyczą systemów rakietowych lub ich elementów. Pierwsza to spodziewana umowa na dostawy elementów systemu Wisła, czyli 48 wyrzutni M903, 644 pocisków PAC-3 MSE i 12 radarów LTAMDS wraz z wyposażeniem dodatkowym. Sprzęt ten, po uzupełnieniu o elementy systemu IBCS (zamawiane w ramach odrębnego postępowania, przy czym nowe wyrzutnie, rakiety i radary są oczywiście z IBCS zintegrowane) oraz komponenty kupowane od krajowego przemysłu, pozwoli na pełne wyposażenie w planowane elementy systemu obrony powietrznej Wisła. Program obejmuje łącznie 8 baterii, z czego dwie – z sektorowymi radarami – już dostarczono. Teraz dołączy do nich kolejnych sześć, z nowszymi, dookólnymi

Te elementy będą stanowić wyposażenie „górnego piętra" polskiej obrony powietrznej, zapewniając skokowy wzrost możliwości bojowych (a w zasadzie uzyskanie zupełnie nowych zdolności, jak zwalczanie pocisków balistycznych oraz aerobalistycznych i współdziałanie w oparciu o IBCS). Proces ten już rozpoczął się w 2018 roku, kontraktem na pierwszy dywizjon Wisły, za 4,75 mln USD, ale teraz nabiera tempa. Dodajmy, że o wysłaniu do USA wniosku w sprawie pozyskania systemu Wisła dla drugiej fazy szef MON Mariusz Błaszczak poinformował podczas ubiegłorocznej konferencji Defence24 DAY, w maju 2022 roku.

W Kielcach zostanie też podpisana inna „przeciwlotnicza" umowa, dotycząca systemów dowodzenia Zenit-MP dla pozyskiwanych zestawów przeciwlotniczych Pilica+, służących zresztą do osłony baterii Wisła. Będzie to ostatnia umowa w sprawie dostaw pierwszej konfiguracji zestawów Pilica+ (wcześniej zakupiono m.in. radary Bystra, wyrzutnie i rakiety CAMM oraz zestawy artyleryjsko-rakietowe z elementami dowodzenia i wsparcia ).

Trzeci „rakietowy" kontrakt będzie dotyczył wyposażenia aż dwóch Morskich Jednostek Rakietowych. Zamówiona zostanie więc znaczna liczba wyrzutni z pociskami NSM, polskimi radarami oraz systemami dowodzenia i wsparcia. Będzie to zwiększenie zdolności Marynarki Wojennej do zwalczania celów lądowych, w odległościach ponad 200 km.

Polska kupiła wcześniej dwa systemy Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Pierwszy NDR został zakupiony w 2008 roku i dostarczony w 2012 roku, natomiast drugi – za kwotę 800 mln zł – zamówiono w roku 2014 i dostarczono w roku 2017. Oba utworzyły Morską Jednostkę Rakietową, natomiast obecne informacje MON wskazują, że jej potencjał zostanie zwielokrotniony. O planie zakupu znacznej ilości elementów systemu NDR Defence24.pl informował jako pierwszy w kwietniu br. Z kolei w czerwcu br. Defence24.pl informował o zaawansowanych negocjacjach z Ukrainą w sprawie pozyskania od Polski elementów systemu NDR.

Ostatni z kontraktów wspomnianych w komunikacie MON to umowa ramowa na zakupy systemu FlyEye, produkcji Grupy WB. Te bezzałogowce są już używane w Wojskach Specjalnych, Wojskach Rakietowych i Artylerii oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Zbierają bardzo dobre opinie, nie tylko w Polsce ale i na Ukrainie, gdzie są intensywnie używane bojowo, także w warunkach silnego oddziaływania przeciwnika i we współpracy z systemami takimi jak HIMARS. Miejmy więc nadzieję, że za umową ramową pójdą kontrakty na zakup i dostawy sprzętu.

Komentarze