Przemysł obronny

MSPO 2023: Południowokoreański następca Honkera

Legwan.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24

Podczas minionych już targów MSPO 2023 spółka Rosomak przedstawiła na stoisku PGZ nowy lekki pojazd rozpoznawczy w układzie 4x4 oparty na południowokoreańskim KLTV. Łącznie Wojsko Polskie ma pozyskać 375 tego typu samochodów.

Reklama

Zaprezentowany pojazd ma pozwolić na częściowe wypełnienie potrzeb dotyczących nowych pojazdów 4x4 mających w jakimś stopniu zastąpić przestarzałe i coraz cięższe w obsłudze Honkery, których czas w Wojsku Polskim nigdy nie powinien nastać. Bardzo możliwe, że ich następcą będą spolonizowane i dostosowane do polskich wymogów wozy oparte o południowokoreańskie KLTV, czego przykładem jest widoczny na MSPO 2023 Legwan. Pozwolą one na zastąpienie m.in. Skorpionów-3 oraz wypełnienie części potrzeb dotyczących transportu żołnierzy rozpoznania w pojeździe o jakimkolwiek poziome ochrony (Honker tego nie zapewnia). Za ich modernizację, montaż i produkcję ma odpowiadać Rosomak S.A na mocy mowy o wartości 1,2 mld złotych.

Reklama

Czytaj też

Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24

Lekkie pojazdy rozpoznawcze otrzymają nowe, spolonizowane nadwozie, które będzie dysponować opancerzeniem na poziomie I wedle normy STANAG 4569 (jest możliwość podwyższenia poziomu ochrony). W dachu znajdować się będzie właz wraz z obrotnicą, na której będzie można zainstalować różnego typu uzbrojenie, jak uniwersalne karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, wielkokalibrowe kaemy kal. 12,7 mm lub granatniki automatyczne kalibru 40 mm. Z zakupem KLTV związany jest również transfer technologii, który pozwoli stopniowo przenosić produkcję poszczególnych podzespołów do Polski. Jego wielkość będzie jednak zależeć od rozmiaru zamówień, które mogą docelowo sięgnąć kilku tysięcy wozów.

Czytaj też

Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24

Legwan napędzany jest 3-litrowym tłokowym silnikiem wysokoprężnym Hyundai D6EB V6 o mocy około 225 KM. Połączony jest on z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Wóz posiada niezależne zawieszenie oraz napęd na wszystkie koła, zaś opony są wyposażone w system Run Flat pozwalającym na dalszą jazdę mimo ich przebicia np. przez pociski z broni automatycznej. Maksymalna prędkość pojazdu może wynosić 130 km/h, a zasięg to 640 km.

Czytaj też

Lewgan.
Fot. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Komentarze