Strona główna

Warany, Borsuk i wiele więcej. HSW na MSPO 2023

Waran w wersji Wozu Dowodzenia
Waran w wersji Wozu Dowodzenia
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Pomimo różnych wyzwań i problemów, jakie odnotowała HSW w swej 85-letniej historii (a właśnie w tym roku firma świętuje ten jubileusz), jest ona nie tylko – a z taką myślą powołano ją do życia jako Zakłady Południowe SA – wyraziście widoczna na rynku uzbrojenia w segmencie sprzętu artyleryjskiego, w którym objęła pozycję lidera. HSW SA dostarcza na potrzeby polskiej armii najwyższej klasy sprzęt różnych klas, nie tylko artyleryjski i artyleryjsko-rakietowy. Jest jednym z najbardziej ekspansywnych, najlepiej prosperujących i najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów w Grupie Kapitałowej PGZ SA

Reklama

Głównym obszarem działalności HSW SA jest projektowanie, badania oraz produkcja i rozwój sprzętu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa, w szczególności dla wojsk rakietowych i artylerii oraz dla wojsk zmechanizowanych i inżynieryjnych. Najważniejszymi, już dobrze znanymi produktami z logo HSW, są samobieżna haubica trakcji gąsienicowej 155 mm Krab, moździerze, w tym samobieżny moździerz 120 mm Rak na nośniku kołowym (obydwa te systemy HSW produkuje seryjnie i dostarcza Siłom Zbrojnym RP w ukompletowaniu kompleksowych modułów ogniowych, dywizjonowego i kompanijnego), wieżowe systemy bojowe, w tym przede wszystkim Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, a także wieloprowadnicowe wyrzutnie artylerii rakietowej WR-40 Langusta, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, wozy dowodzenia i amunicyjne oraz zabezpieczenia technicznego dla systemów artylerii, a także sprzęt inżynieryjny oraz transportowy, wytwarzany w należących do HSW podmiotach, spółce Jelcz oraz fabryce Autosan, która ma obecnie status oddziału HSW SA w Sanoku.

Reklama

Spółka prowadzi także projekty badawczo-rozwojowe w wielu obszarach. W HSW SA powstał najnowocześniejszy pływający bojowy wóz piechoty Borsuk wyposażony w system uzbrojenia ZSSW-30. Od niedawna HSW SA w swojej ofercie ma także taktyczny pojazd wielozadaniowy 4x4 Waran, którego pierwsze wersje wyspecjalizowane, w tym niszczyciel czołgów i wóz dla służb mundurowych, są po raz pierwszy prezentowane podczas MSPO.

Waran w wersji Wozu Dowodzenia
Waran w wersji Wozu Dowodzenia
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Program produkcyjny HSW SA obejmuje także produkcję luf różnych kalibrów, w tym armat automatycznych 30 i 35 mm, moździerzowych i czołgowych 120 mm, armatohaubicznych 155 mm o długości 52 kalibrów, usługi techniczne (spawanie, obróbka i montaż wielkogabarytowych zespołów stalowych). Dzięki posiadaniu własnych laboratoriów Spółka wykonuje badania i próby dynamiczne sprzętu, a także prowadzi remonty oraz – w zakresie projektowania i wykonawstwa – modernizacje sprzętu.

Reklama

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Huta Stalowa Wola SA prezentuje propozycje dla Wojsk Lądowych. W Hali C, na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prezentowany jest – po dwuletniej nieobecności na MSPO związanej z prowadzonymi intensywnymi badaniami wojskowymi prototypów – Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty (NPBWP) Borsuk. Zaledwie przed 3 tygodniami cztery przedseryjne wozy tego typu wzięły udział w defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy. Borsuk to najnowocześniejszy obecnie w swojej klasie bwp, który docelowo wytwarzany ma być w kilku wyspecjalizowanych wariantach. Podczas targów prezentowany jest w wersji bojowej, uzbrojonej w Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30 mm (ZSSW-30). Ten system wieżowy to najnowszy wysoce wyspecjalizowany wyrób będący efektem dobrej współpracy polskiego przemysłu państwowego i prywatnego.  

Bwp Borsuk Kielce
BWP Borsuk podczas MSPO 2023
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Po raz pierwszy na Salonie można zobaczyć propozycje pojazdów, które w przyszłości będą miały wpływ na zwiększenie zdolności bojowych Wojsk Rakietowych i Artylerii. HSW SA, zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą związaną z wielozadniowymi możliwościami pojazdu 4x4, prezentuje dwa wozy na podwoziu 4x4 Waran, będące propozycją konsorcjum PGZ-Ottokar w programie niszczyciela czołgów.

Waran z wyrzutnią ppk Brimstone
Waran z wyrzutnią ppk Brimstone
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Na stoisku PGZ eksponowane są prototypowe egzemplarze w tym ważnym programie: Wrzutnia Przeciwpancernych Pocisków Kierowanych Brimstone na nowej odmianie podwozia Waran pick-up oraz Wóz Dowodzenia na szczeblu plutonu na tym samym podwoziu.

Waran w wersji z wyrzutnią rakiet Brimstone
Waran w wersji z wyrzutnią rakiet Brimstone
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Targowi goście mogą też zobaczyć kolejne propozycje wozów bojowych innych firm, do których HSW SA dostarcza bazowe podwozie Waran. W oparciu o to podwozie powstał pionierski wyrób w programie realizowanym przez Grupę WB o nazwie Bojowy System Poszukiwawczo-Uderzeniowy Gladius (elementy modułu bateryjnego BSPU Gladius to: Wyrzutnia Bezzałogowych Systemów Poszukiwawczo-Uderzeniowych umieszczona na podwoziu 4x4 Waran pick-up i Wóz Dowodzenia na podwoziu 4x4 Waran). Kolejny dowód na wielozadaniowość i uniwersalność tego rozwiązania to propozycja Zakładów Mechanicznych Tarnów SA, w której Waran jest nośnikiem kolejnej wersji samobieżnego systemu antydronowego. Każdy z tym produktów, jak wspomnieliśmy, na MSPO 2023 ma swą premierę.

Waran z wyrzutnią BSP Gladius
Waran z wyrzutnią BSP Gladius
Autor. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl
Waran jako wóz dowodzenia BSP Gladius.
Waran jako wóz dowodzenia BSP Gladius.
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Na tym samym stoisku w hali C HSW SA prezentuje samobieżną haubicę 155 mm Krab. Jest to jeden z najbardziej znanych wyrobów HSW SA, który zyskał sławę niezawodnego i skutecznego sprzętu artyleryjskiego w działaniach prowadzonych od ubiegłego roku przez armię ukraińską. Działo posiadające zdolności do strzelania każdą amunicją kal. 155 mm, opracowaną zgodnie z porozumieniem balistycznym obowiązującym NATO, dysponuje donośnością powyżej 40 km (w zależności od zastosowanej amunicji może ona dochodzić do 60 km). Haubica posiada również zdolności prowadzenia ognia „na wprost" w zakresie 360 stopni.

Na stoisku Wojska Polskiego można oglądać pozostałe wyroby HSW SA, czyli Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30) na KTO Rosomak, Samobieżny Moździerz Automatyczny 120 mm Rak na podwoziu kołowym, Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) Baobab-K 8x8 oraz Wyrzutnia Rakietowa WR-40 Langusta (Rocket Launcher WR-40 Langusta).

Baobab na MSPO 2023 w Kielcach
Baobab na MSPO 2023 w Kielcach
Autor. Jerzy Reszczyński

W 2023 r. HSW SA zgłosiła do nagrody DEFENDER dwa swoje wyroby.

Pierwszym jest Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk. Jest to pojazd gąsienicowy, który dzięki swoim zdolnościom pokonywania przeszkód wodnych będzie używany w rozmaitych warunkach terenowych i pogodowych. Borsuk zbudowany jest na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej z wieżą bezzałogową ZSSW-30. Program Borsuk realizowany jest przez konsorcjum: Huta Stalowa Wola SA (lider), WZM SA, WZE SA, WITPiS SA, WAT, ASzW, PW, OBRUM sp. z o.o. i Rosomak SA. Wyrób jest w końcowej frazie badań kwalifikacyjnych. Pod koniec kwietnia 2022 r. zlecono budowę dalszych czterech prototypów, jeden w wersji wozu dowodzenia i trzy standardowe, które mają być poddane przez wojsko badaniom w otoczeniu systemowym. Wyniki tych badań będą miały wpływ na docelową konfigurację BWP Borsuk. Pierwsze 4 sztuki można było oglądać na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie w dniu 15 sierpnia 2023 r.

Pod koniec lutego 2023 r. została zatwierdzona umowa ramowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej  Grupy Zbrojeniowej SA  z Hutą Stalowa Wola SA jako liderem, na dostawę tysiąca bojowych wozów piechoty Borsuk oraz 400 specjalistycznych pojazdów opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.

NPBWP Borsuk w 2019 roku otrzymał Wyróżnienie Specjalne Ministra Obrony Narodowej wręczone podczas MSPO.

Drugim pretendującym do prestiżowej nagrody produktem jest Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW 30 mm, wyrób opracowany przez Hutę Stalowa Wola SA oraz WB Electronics i realizowany będzie przez konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa SA, Huta Stalowa Wola SA, WB Electronics SA. Wyrób jest opracowany całkowicie przez polski przemysł i przeszedł pełne państwowe badania kwalifikacyjne z wynikiem pozytywnym. Umowa na dostawy seryjne na 70 wież została podpisana w lipca 2023 r.

ZSSW-30 jest zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK Spike, wyposażony w nowoczesną armatę Bushmaster IIS, zaawansowane przyrządy obserwacyjne skorelowane z Systemem Kierowania Ogniem. Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW ZSSW-30 w 2015 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Komentarze (8)

  1. Marian L

    Jeszcze że 20lat i HSW zostanie zaorana, a produkcja przeniesiona do zachodniej Polski. Już Krab idzie do Gliwic, Sanok ciągle bez szału, a Jelcz nie przeniesie tam produkcji bo na wschód nie wolno. Więc nowy zakład musi być pod Wrocławiem bo tam bieda i bezrobocie już 3,,%.. Wiem że to brzmi śmiesznie, ale takie są fakty, poza Rzeszowem i na zachod od niego reszta podkarpacia jest zwijana. Właśnie zamknieto. Browar Leżajsk. W Przemyślu coś jeszcze zostało?

  2. Seb66

    Co do Warana, to pisanie o uniwersalności jest dziecinne. Bo Waran NIE jest uniwersalny tylko są na nim tworzone specjalistyczne indywidualne zabudowy. Moim zdaniem każdy sprzęt dla wojska np. Centrum dowodzenia systemu Gladius powinien być kontenerem do posadowienia na dowolnym UNIWERSALNYM podwoziu a nie grupą urządzeń powtykanych gdzue się da , w różne miejsca na Waranie, pod różnymi klapkami i pokrywami. Kto TAK projektuje dzisiejszych czasach??? To było dobre ale w latach 50-tych.

  3. ALBERTk

    Jak widać temat raka gąsienicowego chyba upadł

  4. Andrzej 2022

    Dzień dobry Panowie. „RAK - HSW 120 mm Self-Propelled Mortar” Defence 24pl. Mam pytanie. Dlaczego HSW nie wystawiła Mk 2019 – na gąsienicach (cost effective) ? Podobno ma być produkowany od 2025 roku. Ps. Gliwice nie były zainteresowane ?

  5. DRB

    Krab jest dobry ale wiele, ponad 20% zostało już zniszczonych przez ruskich

  6. easyrider

    Doskonale. O to właśnie chodzi. Rozwój technologiczny i produkcja. Zarówno na potrzeby naszej armii jak i zewnętrznych klientów. Dobry produkt sprzeda się bez problemu i da nam chleb i bezpieczeństwo.

  7. kmdr

    Ta wyrzutna ppk jest nie do przyjęcia. Fuszera taka, że w oczy szczypie. Już lepszym było by sześć rakiet w jednym rzędzie umieścić. Z możliwością odpalania trzech na prawo trzech na lewo Jakaś zwarta zabudowa, a nie to to. Już projekt niszczyciela czołgów kuł w oczy, no ale teraz to tragedia. Najlepszą koncepcja była ta na podwoziu Żubr z AMZ Kutno. No naprawdę trzeba wszystko pakować na Warana. Jak wleźli w jeden pojazd to co będą się trzymać jak pijany płotu. Widać , że to nie wychodzi. O innej wersji fuszery też się przejadę.

  8. dejavu.janus

    Cytuje " produkcje armat automatycznych 30mm i 35mm...". Jesli te 30mm to nie jest bushmaster to po jakiego kupujemy taki sprzet od USA?