Przemysł obronny

MSPO 2022: Polskie systemy antydronowe także na Rosomaku

Autor. APS

We współczesnym świecie drony odgrywają bardzo ważną rolę, także na polu walki. Skutecznie potrafią likwidować cel nieopancerzony i opancerzony. Wobec tego pojawiają się rozwiązania antydronowe, w tym te prezentowane przez firmę Advanced Protection Systems SA. Firma ta obecna jest na tegorocznych targach MSPO w Kielcach i pokazuje swoje sztandarowe produkty, również w nowych konfiguracjach, w kilku miejscach - w zabudowie kontenerowej, na opancerzonej platformie kołowej KTO Rosomak, oraz na wysokiej dzielności terenowej pojeździe z zintegrowanym hard-kill w ramach produktu ZM Tarnów.

Reklama

W pierwszych dekadach XXI wieku bardzo dynamicznie rozwija się segment bezzałogowych statków powietrznych. Wraz z tym coraz częściej wykorzystuje się bezpilotowce w działaniach wojennych, szczególnie do przeprowadzania niebezpiecznych misji lub nawet całych operacji wojskowych. Drony obserwacyjne jak i bojowe niejednokrotnie są wyposażone w nowoczesne systemy optoelektroniczne, radarowe jak i uzbrojenie. BSP swą wysoką skuteczność pokazały nam podczas konfliktu w Górskim Karabachu, gdy azerskie statki powietrzne nabyte spisywały się w walce przeciwko ormiańskiej piechocie i zarazem w likwidacji kolumn samochodowych i pancernych.

Reklama

Od ponad pół roku we wschodniej Europie ma miejsce brutalny konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Trwająca wojna pokazała, że intensywnie wykorzystywane drony są skutecznym narzędziem do walki z lekką piechotą jak i celami opancerzonymi – oprócz ich powszechnego zastosowania do precyzyjnego naprowadzania i korygowania ognia artylerii, niejednokrotnie zdarzało się, że materiał wybuchowy został niepostrzeżenie, celnie zrzucony z BSP bezpośrednio do czołgu z otwartym włazem. W mediach społecznościowych można znaleźć wiele nagrań z tego typu akcji przeprowadzonych przez ukraińską armię. Zauważano różnorakie wykorzystanie szerokiej palety dronów - od prostych "sklepowych" konstrukcji zrzucających granaty ręczne po dedykowane do zadań bojowych konstrukcje, w tym polskie FlyEye i Warmate od Grupy WB. Można zatem podsumować, że współczesne działania wojenne w znacznej mierze opierają się na bezzałogowcach.

Czytaj też

Wobec powyższej, coraz to zauważalnej dominacji systemów dronowych, pojawiają się rozwiązania pozwalające je niszczyć lub neutralizować. Te z kolei dzielą się na kinetyczne i niekinetyczne systemy zwalczania dronów. Na świecie znajduje się wiele producentów, w tym gdyńska firma Advanced Protection Systems SA (APS). APS została założona w 2015 roku i jest światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych, a w szczególności wyspecjalizowanych radarów 3D do zastosowania w detekcji, śledzeniu i klasyfikacji BSP.

Reklama
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Oferujemy skalowany modułowy system antydronowy o maksymalnym zasięgu nawet do 6 kilometrów dla dronów klasy mikro. Ten system umożliwia detekcję (od małych dronów klasy DJI Mavic Air aż po dużo większe, np. Orłan-10), śledzenie, klasyfikację i neutralizację soft-kill dronów w pełnym kompleksowym złożeniu, tj. z oprogramowaniem C2 i kamerami do identyfikacji, jak również opcjonalnie w kooperacji z innymi partnerami, efektorami hard-kill.
Radosław Piesiewicz, założyciel APS

Firma APS rozwija SKYctrl, czyli swój sztandarowy, kompleksowy system antydronowy. Po skrupulatnych testach został zatwierdzony przez brytyjską organizację rządową CPNI (Centrum Ochrony Infrastruktury Narodowej). Służy do wykrywania, śledzenia i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych. Najważniejsze funkcjonalności produktu to modułowość i w pełni konfigurowalny sensor radarowy 3D. Umożliwia śledzenie oparte na algorytmach MHT (ang. Multi Hypothesis Tracking). System posiada w pełni zintegrowany i zautomatyzowany jammer do neutralizacji dronów oraz umożliwia działanie w każdych warunkach pogodowych. Dedykowana aplikacja C2 pozwala na stały monitoring przestrzeni powietrznej, konfigurację i kontrolę systemu.

Autor. Kacper Bakula/Defence24.pl
Nasz system charakteryzuje się modułowością. W zależności od potrzeb, od rodzaju chronionego obiektu możemy dobierać radary 3D oraz sensory i efektory towarzyszące, ich liczbę i sposób montażu, tak, aby zapewnić optymalną ochronę.
Radosław Piesiewicz

Serce systemu SKYctrl stanowią radary trójwspółrzędne FIELDctrl, opracowane od podstaw przez firmę APS do wykrywania, śledzenia i klasyfikacji dronów. Zostały z sukcesem skomercjalizowane na rynku światowym. Radary 3D firmy APS znalazły odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy), Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA), Azji (Korea Płd., Singapur, Indie) oraz Afryce (Rwanda i Wybrzeże Kości Słoniowej). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko i infrastruktura krytyczna.

System zwalczania BSL na Fordzie F6060 z radarami FIELDctrl Advance
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
To, co jest istotne, to nasze radary trójwspółrzędne dokonują detekcji, śledzenia i klasyfikacji celu. Nasze radary pozwalają w sposób automatyczny określić, czy cel jest celem dronowym czy też innym obiektem np. ptakiem. Następnie automatycznie naprowadzana jest głowica kamery (dzienna, termalna, światła szczątkowego) na cel, po to, żeby dokonać jego identyfikacji. Równocześnie automatycznie, poprzez wskazanie radaru nadążnie naprowadzana jest głowica układu zakłócającego z antenami sektorowymi lub kierunkowymi. Wtedy w zależności od tego, czy system pracuje w trybie manualnym czy automatycznym, to albo operator podejmuje decyzję o neutralizacji celu lub jest to robione w sposób automatyczny według prekonfigurowanych reguł.
Radosław Piesiewicz
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Autorskie technologie firmy APS pozwalają na efektywne monitorowanie przestrzeni powietrznej (oprogramowanie C2 CyView), dokładne śledzenie wielu celów jednocześnie, skuteczne odróżnianie ptaków od dronów, raportowanie dokładnej pozycji 3D obiektu w czasie rzeczywistym, wykrywanie poruszających się pojedynczych i wielu dronów oraz całych rojów dla zapewnienia przewagi informacyjnej na polu walki i natychmiastowej klasyfikacji dzięki sztucznej inteligencji, i uczeniu maszynowemu. Ponadto, oferowane są rozwiązania skutecznej neutralizacji BSP dzięki zastosowaniu autorskich urządzeń zakłócających w wielu pasmach, włączając w to GNSS oraz możliwość integracji z systemami hard-kill firm partnerskich.

Czytaj też

Nasza konsola operatorska i oprogramowanie C2 CyView, prezentują zobrazowanie ze wszystkich sensorów. Z poziomu konsoli sterowana jest też głowica zakłócająca. To jest tak naprawdę miejsce, gdzie operator widzi, co się dzieje w przestrzeni i może podejmować adekwatne kroki, żeby neutralizować drony.
Radosław Piesiewicz
Konsola sterująca
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Warto też wspomnieć, że firma APS opracowała wielopasmową zagłuszarkę do neutralizacji dronów. Zagłuszarka działa w paśmie 20 MHz do 6 GHz i umożliwia wybór pasm zagłuszania. Zagłuszarka stanowi efektor soft-kill w konfiguracji systemu SKYctrl.

Za międzynarodowym sukcesem firmy APS stoją unikatowe parametry opracowanej, autorskiej technologii radarowej 3D, a w szczególności zdolność automatycznego śledzenia i klasyfikacji małych dronów w odróżnieniu od innych obiektów poruszających się w powietrzu. W sferze planów na najbliższe 3 lata jest pogłębianie międzynarodowej ekspansji z naciskiem na dostarczanie systemów antydronowych do sił zbrojnych krajów NATO.

Autor. APS
Jesteśmy obecni w wielu państwach, na wielu kontynentach, aktywni w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i wybranych państwach europejskich dostarczając różne rozwiązania. Za naszym sukcesem stoi fakt, że jesteśmy właścicielem tej technologii w stu procentach, sami ją opracowaliśmy. Jest to polski produkt. Jeżeli chodzi o nasz kraj, to jesteśmy partnerem Agencji Uzbrojenia.
Radosław Piesiewicz

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Advanced Protection Systems SA

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Skoro kupujemy drony to i system do walki z nimi będzie przydatny tylko ile tysięcy sztuk trzeba kupić?