Przemysł obronny

MSPO 2022: Polskie systemy antydronowe także na Rosomaku

Fot. APS

We współczesnym świecie drony odgrywają bardzo ważną rolę, także na polu walki. Skutecznie potrafią likwidować cel nieopancerzony i opancerzony. Wobec tego pojawiają się rozwiązania antydronowe, w tym te prezentowane przez firmę Advanced Protection Systems SA. Firma ta obecna jest na tegorocznych targach MSPO w Kielcach i pokazuje swoje sztandarowe produkty, również w nowych konfiguracjach, w kilku miejscach - w zabudowie kontenerowej, na opancerzonej platformie kołowej KTO Rosomak, oraz na wysokiej dzielności terenowej pojeździe z zintegrowanym hard-kill w ramach produktu ZM Tarnów.

W pierwszych dekadach XXI wieku bardzo dynamicznie rozwija się segment bezzałogowych statków powietrznych. Wraz z tym coraz częściej wykorzystuje się bezpilotowce w działaniach wojennych, szczególnie do przeprowadzania niebezpiecznych misji lub nawet całych operacji wojskowych. Drony obserwacyjne jak i bojowe niejednokrotnie są wyposażone w nowoczesne systemy optoelektroniczne, radarowe jak i uzbrojenie. BSP swą wysoką skuteczność pokazały nam podczas konfliktu w Górskim Karabachu, gdy azerskie statki powietrzne nabyte spisywały się w walce przeciwko ormiańskiej piechocie i zarazem w likwidacji kolumn samochodowych i pancernych.

Od ponad pół roku we wschodniej Europie ma miejsce brutalny konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Trwająca wojna pokazała, że intensywnie wykorzystywane drony są skutecznym narzędziem do walki z lekką piechotą jak i celami opancerzonymi – oprócz ich powszechnego zastosowania do precyzyjnego naprowadzania i korygowania ognia artylerii, niejednokrotnie zdarzało się, że materiał wybuchowy został niepostrzeżenie, celnie zrzucony z BSP bezpośrednio do czołgu z otwartym włazem. W mediach społecznościowych można znaleźć wiele nagrań z tego typu akcji przeprowadzonych przez ukraińską armię. Zauważano różnorakie wykorzystanie szerokiej palety dronów - od prostych "sklepowych" konstrukcji zrzucających granaty ręczne po dedykowane do zadań bojowych konstrukcje, w tym polskie FlyEye i Warmate od Grupy WB. Można zatem podsumować, że współczesne działania wojenne w znacznej mierze opierają się na bezzałogowcach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.