Reklama

Technologie

MSPO 2022: Bezzałogowce z Bydgoszczy w Kielcach

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Podczas jubileuszowej edycji MSPO, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 prezentują bezzałogowe systemy powietrzne do zastosowań wojskowych. W ofercie znajdują się bojowe bsp DragonFly, obserwacyjny SBSP DUCH i rozpoznawczy SBSP TKZ.

Reklama

Od 6 września trwa 30., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W ramach świętokrzyskich targów zbrojeniowych Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 prezentują Systemy Bezzałogowych Statków Powietrznych (SBSP) o przeznaczeniu wojskowym, które są stosowane przez wojska różnych państw na współczesnych polach walki.

Reklama

DragonFly otwiera nową linię SBSP o przeznaczeniu militarnym, coraz chętniej i częściej stosowanych przez wojska różnych państwa na współczesnych polach walki. Sercem systemu jest nosiciel głowic bojowych pionowego startu i lądowania w układzie quadrocoptera. Został zaprojektowany z myślą o prowadzeniu operacji bojowych w terenie otwartym i zurbanizowanym.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

W zależności od rodzaju zastosowanej głowicy bojowej może zostać skierowany do precyzyjnego zwalczania obiektów lekko opancerzonych czy zgrupowań stanowisk ogniowych w promieniu do 10 km. Operator otrzymuje do dyspozycji głowice odłamkowe, kumulacyjne, termobaryczne lub szkolne i treningowe, które mogą być wyposażone w kamerę dzienną lub termowizyjną, umożliwiającą prowadzenie działań w nocy.

Reklama
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Dla zapewnienia bezpieczeństwa DragonFly wyposażony został w trzystopniowy system zdalnego uzbrojenia i rozbrojenia głowicy. Po namierzeniu celu i przejściu w tryb śledzenia (video-tracking), możliwe jest kontynuowanie misji uderzeniowej, nawet w przypadku utraty łączności z platformą powietrzną.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 oferują także SBSP DUCH, który jest obserwacyjnym samolotem kategorii mini o przeznaczeniu zarówno cywilnym jak i wojskowym. Charakteryzuje go niski współczynnik emisji hałasu, czas lotu przewyższający 3 godziny oraz zasięg operacyjny do 35 km.

Do jego głównych zadań należy prowadzenie obserwacji w tym wykrycia, rozpoznania, identyfikacji i wskazywania współrzędnych obiektów. BSP DUCH startuje automatycznie z wykorzystaniem kompozytowej wyrzutni startowej oraz wykonuje manewr lądowania w trybie automatycznym wykorzystując przy tym spadochron oraz poduszkę powietrzną. Cały system został opracowany zgodnie z porozumieniami standaryzacyjnymi NATO STANAG 4586 i 4703 oraz obowiązującymi Normami Obronnymi.

W Kielcach prezentowany jest też bezzałogowy system kategorii Taktyczny Krótkiego Zasięgu (TKZ) typu PGZ-19RA (ORLIK). Jest on budowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP w programie pk. Orlik. Służy do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego i radioelektronicznego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Jak zapewniają przedstawiciele WZL nr 2 S.A. PGZ-19RA zapewnia możliwość gromadzenia w czasie rzeczywistym wysokiej jakości danych rozpoznawczych, operując na znacznych odległościach od miejsca startu. Warto dodać, że płatowiec prezentowany w Kielcach różni się znacząco od tego pokazywanego pierwotnie jako PGZ-19R.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Głównymi elementami systemu są platforma powietrzna i Naziemna Stacja Kontroli (NSK). Elementem integrującym obydwa komponenty jest system łączności i przesyłania danych, umożliwiający operatorowi zarówno zdalne sterowanie samolotem bezzałogowym jak i zarządzanie ładunkiem użytecznym.

WZL nr 2 S.A. zajmują się też obsługami, remontami i modernizacjami/modyfikacjami samolotów wojskowych, w tym m.in. Su-22, MiG-29, F-16, C-130 Hercules. Warszawska część zakładu specjalizuje się w obsłudze silników odrzutowych, turbinowych i rozruchowych, a także turbinach napędowych małej mocy. Oferują także kompleksowe usługi serwisowe i modernizacyjne obejmujące płatowce i silniki, w ramach formuły one-stop shop.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ACAN

    Ile na to poszło kasy 900 milionów ? Opóźnienia liczone w latach i efektów brak. Czy to działa? Wiele lat temu można było zamówić lepszy sprzęt z WB. No ale Antek nie lubi prywaciarzy.

Reklama