Przemysł obronny
MSPO 2022: Morski system artyleryjski drogą do nowoczesnej obrony przeciwlotniczej?

Fot. J. Sabak
Spółka PIT-RADWAR, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej prezentuje podczas XXX MSPO w Kielcach Okrętowy System Uzbrojenia wyposażony w armatę kalibru 35 mm oznaczony OSU-35K. Jest to w pewnym sensie kolejna generacja systemu, opracowana przy współudziale Marynarki Wojennej, dla niszczycieli min typu Kormoran II. OSU-35K może również trafić na uzbrojenie fregat budowanych w ramach programu Miecznik oraz stanowić podstawę dla rozwoju samobieżnych systemów lądowych, takich jak Sona czy Noteć.
OSU-35K jest modułowym systemem do obrony bezpośredniej, który powstał z myślą o zabudowie na różnego typu jednostkach pływających. Posiada zdolność do wykrywania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych takich jak: samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski rakietowe oraz nieopancerzone i lekko opancerzone cele nawodne i lądowe. Jest to rozwinięcie programu rozpoczętego w 2012 roku i współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który realizowało Konsorcjum Naukowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (Warszawa) jako lider, Akademia Marynarki Wojennej (Gdynia), PIT-RADWAR S.A. (Warszawa), Zakłady Mechaniczne „TARNÓW" S.A. (Tarnów). Jego efektem było opracowanie i przetestowanie na pokładzie ORP Kaszub systemu artyleryjskiego OSU-35, który w 2018 uzyskał państwowy certyfikat uzbrojenia.
Czytaj też
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.