Reklama

Strona główna

Krab, gąsienicowy Rak i Baobab. HSW na MSPO

Fot. R. Surdacki
Fot. R. Surdacki

Huta Stalowa Wola demonstruje podczas MSPO 2016 haubicę samobieżną Krab na nowym podwoziu, system minowania narzutowego Baobab-K oraz moździerz samobieżny Rak na podwoziu gąsienicowym.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Krab jest zdolny do rażenia celów na odległości do 40 km, pierwsze trzy pociski mogą być wystrzelone w ciągu 10 sekund. Haubica osiąga gotowość do działań z położenia marszowego w czasie około pół minuty, nie więcej niż 30 sekund zajmuje też opuszczenie stanowiska po zakończeniu ostrzału. Może też prowadzić ogień na wprost. Dysponuje systemem kierowania ogniem, środkami łączności wewnętrznej i zewnętrznej oraz układem nawigacji lądowej.  Masa bojowa wynosi 48 t, a napęd stanowi silnik MTU 881 Ka 500 o mocy maksymalnej 1000 KM.

Krab, Rak i Baobab 1
Fot. R. Surdacki

Huta Stalowa Wola prowadzi obecnie prace mające na celu dostarczenie 24 haubic samobieżnych Krab do Wojska Polskiego. W sierpniu w HSW zmontowano kolejnych sześć haubic, a jak zadeklarował szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, podpisanie umowy na kolejne moduły ogniowe – prawdopodobnie cztery – planowane jest jeszcze w tym roku. W ten sposób polska artyleria zyskałaby łącznie 120 nowoczesnych haubic 155 mm, a więc więcej niż jest planowanych do wykorzystania na przykład w docelowej strukturze Bundeswehry (101 PzH 2000).

HSW demonstruje też podczas MSPO system minowania narzutowego Baobab-K, oparty na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 6x6 i rozwijany także z myślą o wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie Wojsko Polskie dysponuje jedynie niewielką liczbą systemów minowania narzutowego Kroton na podwoziu gąsienicowym. Jednocześnie wskazuje się, że zdolność do szybkiego stawiania zapór minowych może pomóc w spowolnieniu ruchu formacji pancernych i zmechanizowanych przeciwnika

Baobab dysponuje komputerem pokładowym i systemem zobrazowania z mapą cyfrową. W połączeniu z układem nawigacji z GPS pozwala to na prowadzenie minowania w trybie automatycznym, w ramach zaprogramowanych ustawień, w tym częstotliwości odpalania min w trakcie ruchu pojazdu. Ponadto, położenie i parametry tworzonego pola minowego są prezentowane w systemie zobrazowania, a dane mogą być wysyłane do wyższego szczebla dowodzenia.

Krab, Rak i Baobab 3
Fot. R. Surdacki

Baobab-K ma również możliwość prowadzenia minowania w trybie ręcznym. Całkowita masa pojazdu nie może przekroczyć 21,02 tony, włącznie z minami. Długość wynosi 9,4 m, wysokość 3,1 m, szerokość odpowiednio 2,55 m w położeniu marszowym i 2,85 m w położeniu bojowym. Opracowywane są dwa warianty systemu Baobab-K – prezentowany na MSPO z czterema wyrzutniami min oraz z sześcioma.

Z kolei samobieżny Rak prezentowany jest w wersji opartej na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym, powstałym w HSW. Ta odmiana Raka dedykowana jest przede wszystkim pododdziałom brygad, których uzbrojenie mają stanowić czołgi i bojowe wozy piechoty. W przyszłości obecne podwozie zostanie więc najprawdopodobniej zastąpione platformą, jaka zostanie wdrożona w miejsce BWP-1.

Gąsienicowy Rak dysponuje identycznie uzbrojonym, autonomicznym modułem wieżowym, jak moździerz w konfiguracji kołowej na bazie KTO Rosomak. Posiada więc system kierowania ogniem z komputerem balistycznym, a także środki łączności zewnętrznej i wewnętrznej, czy system obserwacji dookrężnej oraz celownik optoelektroniczny do strzelania na wprost, z dalmierzem laserowym o zasięgu do 10 km.

Obecnie natomiast trwają prace nad realizacją kontraktu zawartego w kwietniu 2016 roku, a dotyczącego dostaw elementów ośmiu kompanijnych modułów ogniowych moździerzy bazujących na KTO Rosomak. Umowa dotyczy, na razie, dostawy 64 moździerzy wraz z wozami dowodzenia. Pojazdy będą więc wykorzystywane w brygadach, uzbrojonych w transportery Rosomak.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama