Reklama

Wiadomości

MSPO 2023: Turecka balistyka od Nurol Teknoloji

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach turecka firma Nurol Teknoloji prezentuje swoje produkty z zakresu zaawansowanej, technicznej ceramiki balistycznej.

Reklama

Podczas 31. edycji Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, który odbywa się od 5-9 września wystawcy mają okazję pokazać na żywo proponowane przez siebie rozwiązania, dotyczące obronności. Jednym z takich podmiotów jest pochodząca z Turcji firma Nurol Teknoloji, która zajmuje się produkcją ceramiki balistycznej dla krajów sojuszniczych, a zwłaszcza tureckich sił bezpieczeństwa.

Reklama
Płyty ceramiczne firmy Nurol Teknoloji
Płyty ceramiczne firmy Nurol Teknoloji
Autor. M.Mitkow/Defence.pl
Reklama
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Prezentowane na stoisku Nurol Teknoloji ceramiczne wkłady balistyczne są produkowane w jednym z zakładów firmy, znajdującym się w Ankarze. Przedstawiciele Nurol Teknoloji podkreślają, że od momentu powstania spółki, wywodzącej się z z grupy spółek holdingowych Nurol, priorytetowo traktuje ona badania i rozwój oraz poczyniła znaczne postępy w badaniach nad rozwojem swoich produktów z zakresu ceramiki zaawansowanej technicznie wraz z rozwiązaniami balistycznymi.

Czytaj też

Prezentowane płyty piersiowe są odporne na ostrzał z amunicji przeciwpancernej. Są to twarde płyty balistyczne, które poprzez wspomnianą odporność na zagrożenia balistyczne, chronią wojskowych podczas krytycznych misji. Jako przykład użyteczności opisywanego rozwiązania na stoisku zaprezentowano jeden z wkładów, który był wykorzystywany w trakcie wojny na Ukrainie. Widać na nim ślady po trafieniach z broni strzeleckiej, które nie przebiły się przez ceramiczny pancerz.

Płyta balistyczna Nurol
Płyta balistyczna Nurol
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Firma opracowuje ceramikę z tlenku glinu, krzemu, węglika i węglika boru. Zaznacza się przy tym, że materiały te są lżejsze i zapewniają dużo lepszą ochronę niż stal pancerna. Przedstawiciele firmy podkreślają również, że Nurol Teknoloji uczynił Turcję jednym z niewielu krajów na świecie, które mogą produkować ceramikę z węglika boru, wytwarzaną przy użyciu opracowanych przez siebie procesów.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Wystawione produkty są przeznaczone głównie dla żołnierzy. Oferta firmy wychodzi jednak poza pokazane rozwiązania, gdyż Nurol Teknoloji produkuje także elementy zwiększające poziom ochrony dla różnych typów pojazdów np. samochodów wojskowych, ciężarówek, transporterów opancerzonych, a także dla stanowisk dowodzenia, zapewniając im ochronę np. przed małymi bezzałogowcami kamikadze.

Czytaj też

Nurol Teknoloji zaspokaja większość potrzeb tureckich sił bezpieczeństwa, natomiast warto podkreślić, że zajmuje się również eksportem. Turecka firma prowadzi sprzedaż do około 10 krajów, w tym Polski, USA, Włoch oraz Izraela.

Reklama

Komentarze

    Reklama