Reklama

Technologie

MSPO 2022: Walka elektroniczna i zasobniki dla F-16 z Turcji

Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Podczas targów MSPO swoją ofertę prezentuje wiele przedsiębiorstw z Turcji, która w tym roku jest krajem wiodącymwystawy. Jedną z firm jest turecki Aselsan, który zajmuje się rozwojem i produkcją zaawansowanych produktów wojskowych dla sił powietrznych, lądowych i morskich z obszaru elektroniki obronnej, a zwłaszcza technologiami komunikacyjnymi i informacyjnymi oraz radarami i bronią elektroniczną.

Reklama

Aselsan jest największym tureckim przedsiębiorstwem w dziedzinie elektroniki obronnej, którego portfolio produktów obejmuje wyroby komunikacyjne i informacyjne, radary i broń elektroniczną, elektrooptykę, awionikę, systemy bezzałogowe, systemy lądowe, morskie i uzbrojenia, systemy obrony powietrznej i rakietowe, dowodzenie, transport, bezpieczeństwo, ruch uliczny, automatykę i systemy medyczne.

Reklama

Tureckie stoisko Aselsan zaprezentowało podczas MSPO 2022 kilka ciekawych produktów. Jednym z nich jest moździerz kalibru 81 mm ALKAR (Mortar Weapon System), który jest nowoczesnym zintegrowanym systemem w wieżyczce, z automatycznym ustawianiem lufy. Moździerz posiada minimalny zasięg 100 m, a maksymalny 6400 m. Odstęp pomiędzy kolejnymi wystrzałami wynosi 10 sekund. System wieżowy może być zintegrowany z pojazdami gąsienicowymi, pojazdami kołowymi i platformami stacjonarnymi. ALKAR 81 posiada mechanizm odrzutu redukujący siłę przenoszoną podczas strzełu co zwiększa różnorodność platform, z którymi może być zintegrowany.

Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Czytaj też

Na wystawie były również zaprezentowane przenośne radiotelefony Pionee, które posiadają pierwszą na świecie zintegrowaną aplikację map cyfrowych. Radiotelefon Atlas serii 4900 posiada wizualizację wektorowych i rastrowych map cyfrowych, śledzenie oraz przekazywanie informacji o prędkości chwilowej i kierunku jazdy, informacji na temat trasy. Przeznaczeniem urządzenia jest zwiększenie możliwości koordynacji działań zespołów pracujących w obszarze bezpieczeństwa publicznego przy użyciu jedynie zaawansowanego radiotelefonu przenośnego bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek komputera osobistego lub urządzeń nawigacyjnych. W przypadku zagrożenia, zapewnia on szybką, wyraźną i skuteczną łączność poprzez elastyczną sieć komórkową. Bez żadnych modyfikacji sprzętu lub oprogramowania radiotelefon może pracować w obu pasmach częstotliwości VHF i UHF. Radiotelefony przenośne 4900 Atlas są wyposażone w biurkową stację dokującą, ładowarkę samochodową i klipsy do paska. Atlas 4900 charakteryzuje się wytrzymałością na trudne warunki środowiskowe i ergonomiczną konstrukcją, a także różnorodnością wbudowanych aplikacji oferowanych użytkownikom.

Reklama
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Na wystawie zaprezentowano również Anti-Drone System, który służy do ochrony stref wojskowych czy strategicznie ważnych obszarów przed zagrożeniami różnego typu. System ten składa się z radaru i czujnika elektro-optycznego, które służą do wykrywania, śledzenia i klasyfikacji zagrożeń. Dzięki modułowej strukturze, może pracować w koordynacji z wieloma innymi czujnikami, a system dowodzenia integruje wszystkie te podsystemy.

Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Czytaj też

Stoisko tureckie ma także do zaoferowania Hand Held Electro-Optic Sensor System (ręczny system czujników elektrooptycznych), który umożliwia wykrywanie zagrożeń z dużej odległości, ich identyfikację, określanie współrzędnych i koordynację ognia za pośrednictwem jednostek łączności. Ze względu na niewielką masę i poręczny charakter, można go łatwo przenosić. Hand Held Electro-Optic Sensor System zawiera najnowocześniejsze technologie elektro-optyczne, które obejmują wysokiej rozdzielczości niechłodzoną kamerę termowizyjną, laserowy dalmierz, cyfrowy kompas magnetyczny, globalny system pozycjonowania i wskaźnik laserowy.

Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Jednym z najbardziej charakterystycznych eksponatów na wystawie, jest zaawansowany celownik ASELPOD (ASELPOD Advanced Targeting Pod). Jest to elektrooptyczny system rozpoznawczy, obserwacyjny i celowniczy nowej generacji, zaprojektowany specjalnie dla samolotów myśliwskich. ASELPOD składa się z wysokiej rozdzielczości kamery termowizyjnej FLIR trzeciej generacji i laserowego układu lokalizacji. Posiada on możliwość nagrywania obrazu w podczerwieni i w świetle dziennym oraz zaawansowany system przetwarzanie obrazu. ASELPOD został zaprojektowany na potrzeby samolotów F-16 i F-4, ale może być dostosowany do innych statków powietrznych.

Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Na sam koniec warto wspomnieć o makiecie systemu walki elektronicznej KORAL. KORAL to kompleksowy system przeznaczony między innymi do wykrywania, klasyfikacji, zakłócania i zmylania stacji radiolokacyjnych, stosowanych przez przeciwnika. Zestaw składa się z dwóch pojazdów KORAL ED i KORAL ET, dysponujących urządzeniami służącymi do detekcji, identyfikacji i zakłócania emisji elektromagnetycznych. System wykorzystuje technologię DRFM (Digital Radio Frequency Memory), pozwalającą na dostosowanie charakteru prowadzonych zakłóceń do emitowanych sygnałów radiowych.

Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze