Wiadomości

Nie tylko Bayraktary. Bojowe drony z Turcji na MSPO

Bayraktar TB2 wyposażony w bomby MAM-L i MAM-C.
Fot. Adam Świerkowski, Defence24

Podczas targów MSPO swoją ofertę prezentuje wiele przedsiębiorstw z Turcji, która w tym roku jest krajem wiodącym. Wyróżnia się tutaj firmy Baykar Makina, znana głównie z produkcji dronów Bayraktar TB2.

W Kielcach demonstrowany jest bezzałogowiec Bayraktar TB2. Polska w ubiegłym roku zakupiła takie systemy w liczbie 24 sztuk wraz z uzbrojeniem: pociskami kierowanymi laserowo MAM-L i MAM-C. Kontrakt obejmuje także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, szkoleniowy i logistyczny. Sama maszyna z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród armii świata m.in. dzięki umiejętnie prowadzonej kampanii marketingowej przy użyciu materiałów filmowych z konfiktów, w których je z powodzeniem użyto.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r. Koszt jednego zestawu bezzałogowców to 67 mln dolarów, całość kosztowała więc około 260-270 mln USD.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.