Reklama

Strona główna

Polska kupi Patrioty. Macierewicz: Podpisałem decyzję ws. LOR

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował podczas MSPO 2016, że podpisał decyzję dotyczącą wystosowania wniosku o zakup w Stanach Zjednoczonych ośmiu baterii rakiet Patriot.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

W Kielcach minister Antoni Macierewicz stwierdził, że podpisał decyzję dotyczącą wystosowania dokumentu Letter of Request do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Łącznie ma zostać zakupionych osiem baterii, z tego dwie baterie do 2019 roku z zestawami pomostowymi. Dokładny zakres dostaw będzie jednak nadal przedmiotem rozmów.

Czytaj więcej: MSPO 2016: Wariant Procy Dawida oferowany dla Wisły

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że już pierwsze dwie „pomostowe” baterie zostaną wyposażone w modułowy system zarządzania i dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. To ten system ma stanowić podstawę przyszłej architektury obrony powietrznej US Army.

Czytaj więcej: Amerykanie wracają do "klasycznej" obrony przeciwlotniczej

Kolejne systemy, przewidziane do dostarczenia od 2020 roku, mają trafić do polskich sił zbrojnych z radarami „dookólnymi”, opartymi na najnowszej technologii. Polska ma z nich korzystać na równi ze Stanami Zjednoczonymi. Minister Macierewicz zaznaczył, że firma Raytheon zobowiązała się, iż co najmniej 50% zamówień produkcji Patriota będzie się odbywało w krajowych przedsiębiorstwach wskazanych przez stronę polską. Ocenił, że przyczyni się to do wsparcia polskiego przemysłu obronnego i gospodarki narodowej.

Szef MON stwierdził też, że w przeszłości w odniesieniu do Patriota poczyniono „różne nieroztropne kroki”. Zaznaczył, że obecne kierownictwo resortu musiało nadrabiać zaległości, a dziś osiągnięto „przystępne” porozumienie, na warunkach korzystnych zarówno dla polskiej gospodarki, jak i polskiej armii.

Częścią porozumienia – niezależnie od kwotowego udziału polskiego przemysłu w realizacji kontraktu – jest również offset. Szef MON podkreślił, że w ostatnim czasie liczbę technologii, przeznaczonych do przekazania do polskiego przemysłu, zwiększono o 12.

Wystosowanie dokumentu Letter of Request otwiera formalny proces pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w ramach Foreign Military Sales (czyli zakupu uzbrojenia za pośrednictwem rządu Stanów Zjednoczonych). Jak zaznaczył szef MON, nie jest to jednak równoznaczne z podpisaniem kontraktu. Dlatego jego wartość nie została ujawniona, choć z pewnością jest znaczna. Kwota będzie jeszcze przedmiotem negocjacji.

Czytaj też: Informacje z MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama