Strona główna

MSPO 2016: Wariant Procy Dawida oferowany dla Wisły

Fot. Raytheon.
Fot. Raytheon.

Koncern Raytheon poinformował podczas MSPO 2016, że w ramach oferty zestawu przeciwlotniczego Patriot otrzymał zgodę na włączenie pocisku SkyCeptor, bazującego na rakiecie Stunner.

Jak poinformowali oficjalnie podczas MSPO 2016 przedstawiciele Raytheon, amerykański koncern otrzymał formalną zgodę władz Stanów Zjednoczonych na włączenie pocisku SkyCeptor – wariantu rakiety Stunner używanego w systemie David’s Sling – do systemu Patriot, w postaci budowanej dla Polski.

SkyCeptor będzie zdolny do rażenia celów metodą Hit to Kill, czyli bezpośrednim trafieniem. Będzie mógł zwalczać pociski balistyczne „krótkiego i średniego zasięgu”, manewrujące, a także cele aerodynamiczne (np. samoloty). Jednocześnie, jak zadeklarował Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon, ma charakteryzować się znacznie niższym kosztem, w stosunku do obecnie używanych w systemie Patriot pocisków Hit to Kill.

Obecnie Patriot używa rakiet PAC-3 i PAC-3 MSE służących do zwalczania celu bezpośrednim trafieniem oraz rakiet GEM-T. Natomiast pocisk Stunner, stanowiący podstawę dla rakiety SkyCeptor, jest już w pełnoskalowej produkcji, trwa wprowadzanie go do sił zbrojnych Izraela.

Pierwotnie opracowano go przede wszystkim z myślą o zwalczaniu pocisków balistycznych o zasięgu 70 do 250 km, a także rakiet manewrujących oraz artyleryjskich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Docelowo ma jednak być zdolny również do zwalczania klasycznych aerodynamicznych celów powietrznych, a więc na przykład samolotów i śmigłowców.

Według koncernu Raytheon rozpoczęto wstępne prace integracyjne w zakresie pocisku SkyCeptor, trwa też proces testowania, modelowania i symulacji. Pierwowzór SkyCeptora – Stunner – został opracowany wspólnie przez Raytheon i Rafael, z dofinansowaniem ze strony władz USA.

Przedstawiciele koncernu poinformowali też, że pierwsze kontrakty na zakup sprzętu powstającego w polskich zakładach w ramach budowy systemu Patriot mają zostać zawarte po złożeniu przez polskie MON wniosku o zakup systemu od Stanów Zjednoczonych (LOR - tzw. Letter of Request). Jest to następstwem listu intencyjnego podpisanego niedawno z PGZ, zgodnie z założeniem którego 50% systemu ma powstać w Polsce. Raytheon deklaruje dostawę pierwszych baterii w 24 miesiące od podpisania umowy.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze