Reklama

Strona główna

PCO S.A. pokazuje w Kielcach następcę celownika SCT Rubin

Celownik SCT-2 prezentowany na targach w Kielcach. Fot. Defence24.pl.
Celownik SCT-2 prezentowany na targach w Kielcach. Fot. Defence24.pl.

PCO S.A. pokazuje na MSPO 2016 celownik termowizyjny SCT-2, który jest następcą celownika SCT Rubin, znajdującego się obecnie na wyposażeniu liniowych jednostek Wojska Polskiego.  

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Celownik termowizyjny SCT-2 jest następcą produkowanego przez PCO S.A. celownika SCT Rubin, wprowadzonego na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Celownik SCT-2 jest nową konstrukcją. W trakcie prac konstruktorskich wykorzystano doświadczenia zdobyte przez PCO przy projektowaniu celowników termowizyjnych dla Wojska Polskiego. Nowy celownik w stosunku do swojego poprzednika ma mniejszą masę i wymiary oraz poprawioną funkcjonalność i ergonomię.

SCT-2 jest zbudowany w oparciu o nowoczesny, niechłodzony detektor mikrobolometryczny o rozdzielczości 640 x 480 pikseli, pracujący w zakresie widmowym od 8 do 14 μm. Szersze pole widzenia, wynoszące w SCT-2 12 x 9 stopni, oraz dwukrotny i czterokrotny elektroniczny zoom ułatwia celowanie i obserwację.

Celownik SCT-2 może pracować w temperaturze od -30 do +60 stopni Celsjusza. Masa SCT-2 została zmniejszona o ponad 30 proc. w stosunku do SCT RUBIN i wynosi 0,9 kg.

Do obsługi celownika SCT-2 służy klawiatura umieszczona na jego obudowie oraz menu graficzne wyświetlane na obrazie termowizyjnym. Istnieje możliwość sterowania celownikiem poprzez zewnętrzny interfejs oraz zapisu 30 obrazów i szybkiego zgrywania na komputer poprzez złącze USB. Obraz wideo do zewnętrznego monitora nahełmowego jest przesyłany przy użyciu nowoczesnego cyfrowego interfejsu FPD Link III.

SCT-2 PCO
Fot. PCO S.A.

Podstawowym zastosowaniem celownika SCT-2 jest obserwacja, celowanie i prowadzenie ognia po zamontowaniu na broni strzeleckiej w dzień i w nocy w różnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Uchwyt umożliwia zamocowanie celownika SCT-2 na broni wyposażonej w szynę zgodną ze standardem STANAG 4694 lub MIL-STD 1913 Picatinny. SCT-2 może być używany ze standardowymi systemami uzbrojenia, znajdującymi się na wyposażeniu Wojska Polskiego, jak na przykład karabiny Beryl i Mini-Beryl oraz karabinek MSBS.

Zewnętrzny wyświetlacz nahełmowy umożliwa prowadzenie ognia oraz obserwację z ukrycia np. zza przeszkody terenowej.

Po zdemontowaniu z broni celownik może służyć do prowadzenia obserwacji np. jako ręczny przyrząd termowizyjny dla dowódców pododdziałów, zwiadowców lub obserwatorów. W takim zastosowaniu SCT-2 będzie mógł współpracować z dalmierzem lub modułem GPS.

SCT-2 pozwala na wykrycie standardowego celu NATO (2,3x2,3 m) z odległości 3,2 km. Celownik dysponuje ponadto mechanizmem poprawek balistycznych, który automatycznie przesuwa znak celowniczy po wybraniu odległości do celu przez strzelca. Poprawki balistyczne mogą być konfigurowane przez użytkownika, a znak celowniczy może być justowany podczas przystrzeliwania.

SCT-2 jest zasilany czterema bateriami lub akumulatorami typu AA/CR123. W stosunku do celownika SCT RUBIN, została zmniejszona liczba baterii potrzebnych do zasilania przy zachowaniu długiego czasu pracy.

Celownik SCT-2 powstał z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych przez PCO S.A. w trakcie opracowania i produkcji celowników termowizyjnych oraz ich wdrażania i eksploatacji w liniowych jednostkach Wojska Polskiego. Zrealizowane zmiany, które są odpowiedzią na postęp technologiczny w zakresie komponentów systemów obserwacji termowizyjnej oraz potrzeby zgłaszane przez Wojsko Polskie, pozwoliły na poprawę parametrów obserwacji oraz ergonomii systemu termowizyjnego.

Celownik SCT-2 jest oferowany Siłom Zbrojnym zarówno z myślą o jednostkach wojsk operacyjnych, jak i Obrony Terytorialnej.

Czytaj też: Informacje z MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze