Reklama

Strona główna

Nawet 5 mld na uzbrojenie OT. Kownacki: "To będzie nowy sprzęt"

Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON
Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Szacujemy, że koszt uzbrojenia obrony terytorialnej wyniesie 4-5 mld zł - powiedział sekretarz stanu Bartosz Kownacki, który wziął udział w programie #RZECZoPOLITYCE. Wiceminister mówił m.in. o pracach nad obroną terytorialną i redefinicją planu modernizacji technicznej wojska. 

Jak poinformował sekretarz stanu Ministerstwie Obrony Narodowej, szacowany koszt wyposażenia obrony terytorialnej w ciągu trzech najbliższych lat wyniesie 4-5 mld złotych. Wśród niezbędnych do zakupu rzeczy wymienił on m.in. samochody, kamizelki kuloodporne czy uzbrojenie. Jak zaznaczył "co do zasady, to będzie nowy sprzęt". W wypowiedzi Bartosz Kownacki odniósł się też do rozmów, prowadzonych w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej i śmigłowców wielozadaniowych Caracal.

Czytaj więcej: Obrona Terytorialna nieskuteczna bez nowoczesnego sprzętu. Skrzypczak: Zakupy dla OT to priorytet

W lipcu podczas spotkania Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poinformowano, że na program modernizacji związany z wyposażeniem Obrony Terytorialnej ma zostać wydanych 2 mld zł. Jak podkreślił płk Krzysztof Zielski ze Sztabu Generalnego zostaną przeznaczone głównie na wyposażenie indywidualne żołnierzy oraz środki transportu, nie mówił natomiast o zakupach uzbrojenia (o czym obecnie poinformował w "Rzeczpospolitej" wiceminister Kownacki - obok wyposażenia indywidualnego i pojazdów). 

Czytaj więcej: Finansowanie Obrony Terytorialnej – Jak to się robi w Norwegii?

Pododdziały Obrony Terytorialnej, które mają wykonywać działania obronne, a nie tylko ochronno-zabezpieczające muszą być wyposażone zarówno w lekką broń przeciwlotniczą i przeciwpancerną, jak i w środki łączności, systemy obserwacji optoelektronicznej, czy właśnie wyposażenie indywidualne i pojazdy terenowe, pozwalające na przerzut wojsk (nie służące do walki). Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych wskazywał w rozmowie z Defence24.pl, że siły OT powinny mieć możliwość wykonywania zapór, zalań i zniszczeń. Wiąże się z tym m.in. potrzeba posiadania nowoczesnych systemów minowania.

Należy podkreślić, że nasycenie wyposażeniem w jednostkach przeznaczonych do działań obronnych powinno być porównywalne do polskich jednostek powietrznodesantowych czy np. pododdziałów lekkiej piechoty niektórych państw NATO, w przeciwnym razie ich wartość bojowa będzie ograniczona. Z drugiej strony, rozbudowa OT nie powinna się odbywać kosztem najważniejszych programów modernizacyjnych, w tym w szczególności budowy warstwowej obrony powietrznej (systemy Narew i Wisła), co świadczy o potrzebie podwyższenia wydatków obronnych powyżej 2 proc. PKB.

Czytaj więcej: Kownacki: 2 mld zł na sprzęt dla Obrony Terytorialnej. „Wyposażenie indywidualne i środki transportu"

Kownacki poinformował również w "Rzeczpospolitej", że do 15 września gotowa będzie aktualizacja planu modernizacji polskich Sił Zbrojnych. Sekretarz stanu w MON odniósł się w ten sposób do przygotowywanej aktualizacji PMT. Już w lipcu informowano bowiem, że będzie ona zakończona do połowy września, a główne założenia - już według nieoficjalnych źródeł - zostaną zaprezentowane podczas MSPO w Kielcach. Zespół pod kierownictwem szefa Sztabu Generalnego opracowuje projekt na lata 2017-2022, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2017-2019. Zostanie on przedłożony do akceptacji Ministrowi Obrony Narodowej. 

Czytaj więcej: Aktualizacja Planu Modernizacji Technicznej do września. Prezentacja na MSPO?

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że redefinicja planu modernizacji technicznej będzie opierała się na trzech podstawowych założeniach: ocenie potrzeb Sił Zbrojnych, czasu/okresu w którym sprzęt może zostać dostarczony oraz wykorzystania udziału polskiego przemysłu. Wśród priorytetów wiceminister Kownacki wymienił w Sejmie system obrony powietrznej, cyberbezpieczeństwo, modernizację marynarki wojennej, wojsk pancernych i obrony terytorialnej. 

MR/JP 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama