Polityka obronna

MSPO 2022: czterdzieści lat minęło... Kielecki jubileusz CTM [FOTO]

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach miało miejsce uroczyste podsumowanie czterdziestoletniej działalności Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM). Było oficjalne wystąpienie Prezesa Zarządu Marcina Wiśniewskiego, podziękowania oraz wystąpienie zespołu muzycznego.

Reklama

Na scenie głównej Polskiej Grupy Zbrojeniowej prezes "odkrywając parę kart historii" przypomniał historię spółki CTM. OBR CTM powstał na podstawie uchwały Rady Ministrów nr 52/82, z dnia 6 marca 1982 roku i tamże została zapisana misja CTM - realizacja działań na rzecz rozwoju Marynarki Wojennej. Siedziba spółki początkowo miała miejsce w Gdańsku-Wrzeszczu, lecz po pewnym czasie została przeniesiona do Gdyni - w mieście, gdzie znajdowało się Dowództwo Marynarki Wojennej, a obecnie mamy Akademię Marynarki Wojennej, Port Wojenny i stocznię - PGZ Stocznia Wojenna.

Reklama
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Reklama
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Pierwsze nasze kroki polegały na intensywnej rozbudowie na przełomie wieków. Teraz, w 2022 roku, gdy mamy 40 lat, zbudowaliśmy kolejny element na drodze naszego rozwoju - już na jesieni oficjalnie otworzymy nasze nowe laboratorium badawcze.
Marcin Wiśniewski
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Jak się dowiedzieliśmy - CTM zaczął od pracy na systemach analogowych, przy pomocy deski kreślarskiej. Po przeprowadzce do Gdyni, co miało miejsce równolegle z przemianami gospodarczymi w kraju, doszło do ucyfrowienia spółki i nabrania perspektyw na przyszłość. Początek XXI wieku z kolei przyniósł bardzo dynamiczny wzrost kompetencji w CTM. Wtedy zaczęły się programy offsetowe, zaczęto pozyskiwać wiedzę z zagranicy. Na jej bazie w 2013 roku, a de facto w 2010 roku firma była gotowa do stworzenia polskiego systemu okrętowego SCOT, SOK. Równolegle musiała przejść przez proces przekształcenia z jednostki badawczo-rozwojowej na spółkę akcyjną, co miało miejsce w 2008 roku. W 2014 roku CTM został włączony w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Przez 40 lat zebraliśmy naprawdę duże doświadczenie. Patrzymy odważnie w przyszłość. Naszą siłą to ludzie - młode, zaangażowane zespoły. [...] Ponadto CTM co roku bierze udział w Szlachetnej Paczce, a nasi pracownicy grają w piłkę nożną. Angażujemy się w różne przedsięwzięcia sportowe - 2 października przed nami będzie kolejne wyzwanie, gdyż nasz CTM Active Team startuje w biegu survivalowo-wytrzymałościowym Formoza Challenge.
Marcin Wiśniewski
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Po wystąpieniu prezesa zebrani przed sceną przedstawiciele przedsiębiorstw zaliczanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego jak i pozostałych instytucji współpracujących z wojskiem nastała chwila na złożenie na ręce Marcina Wiśniewskiego podziękowań z okazji jubileuszu OBR CTM. Wobec czterdziestolecia spółki do prezesa Wiśniewskiego utworzyła się długa kolejka, a kolejkowicze otrzymali m.in. kilka upominków, dzięki którym będzie można odkryć bogatą historię firmy.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

W dalszej kolejności, przed poczęstunkiem, kilka utworów zagrał zespół muzyczny stworzony z pracowników Centrum Techniki Morskiej. Umilając czas gościom wydarzenia zagrali oni znane melodie i piosenki. W oprawie muzycznej nie mogło zabraknąć także słynnego motywu muzycznego z serialu "Czterdziestolatek".

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Na sam koniec po uroczystości odbył się poczęstunek, a uczestnicy mieli okazję do przeprowadzenia rozmów z prezesem oraz pracownikami CTM.

Komentarze