Wiadomości

Ruszają targi MSPO 2022 w Kielcach

Czołg Abrams z atrapą systemu ochrony aktywnej Trophy
Fot. M.Mitkow\Defence24

Ruszyła tegoroczna, 30. już odsłona Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W wydarzeniu biorą udział firmy zarówno z polskiego przemysłu obronnego, jak i wystawcy zza granicy m.in. z USA, Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Izraela. Impreza z pewnością zapisze się w historii Salonu, gdyż swój udział w nim bierze aż 613 wystawców.

W obecnym roku odbywa się kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, która jest organizowana na terenie Targów Kielce. Wydarzenie rozpoczyna się wraz z dniem 6 września i będzie trwać do 9 września, natomiast dzień otwarty zaplanowano na sobotę 10 września. W tym roku impreza odbywa się w cieniu rosyjskiej agresji, która ma miejsce na terenach Ukrainy od lutego br., dlatego na każdym kroku podkreśla się istotność możliwości obronnych. Honorowy Patronat nad targami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tegoroczne targi charakteryzują się sporym zainteresowaniem, gdyż bierze w nich udział rekordowa liczba wystawców. Podczas imprezy ponad 600 firm związanych z przemysłem obronnym prezentować będzie m.in. sprzęt wojsk pancernych i zmechanizowanych, nie zabraknie także czołgów, modułowych pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, zestawów artyleryjskich i rakietowych. Obecne są także firmy prezentujące technologie powietrzne takie jak śmigłowce bojowe, bezzałogowe statki powietrzne oraz rozwiązania wojskowe związane z marynarką wojenną.

Fot. M.Mitkow/Defence24
Makieta samolotu wielozadaniowego F35
Fot. M.Mitkow\Defence24
Leopard 2PL
Fot. M.Mitkow\Defence24
Samobieżny moździerz Rak
Fot. M.Mitkow\Defence24
Śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper
Fot. M.Mitkow\Defence24
Stoisko WB Group
Fot. M.Mitkow\Defence24

Na tegorocznym Salonie swoją ofertę przedstawiają firmy z blisko 30 krajów takich jak Stany Zjednoczone, Finlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Korea Południowa, Włochy, Szwecja, Norwegia, Holandia czy Turcja. Na terenie wydarzenia można zobaczyć także sprzęt wojskowy pochodzenia rosyjskiego, który został zniszczony w trakcie trwającej wojny.

kołowy transporter opancerzony BTR-82A na targach MSPO 2022
Fot. Piotr Miedziński/Defence24
Fot. PiotrMiedziński/Defence24

Tegoroczne targi są szczególne dla organizatorów, gdyż Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego obchodzi dzisiaj jubileusz 30-lecia. Jest to nie tylko kompleksowa prezentacja oferowanego sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy międzynarodowymi producentami z sektora obronnego. W tym roku szczególną uwagę przykuwa taki sprzęt jak armato-haubice Krab, czołgi podstawowe M1 Abrams czy transporter opancerzony Rosomak w kilku wersjach. Wartą uwagi jest także wystawa narodowa Turcji, która jako państwo przewodnie wystawiła wiele swoich sztandarowych produktów, w tym latający bezzałogowiec Bayraktar TB2.

Fot. Piotr Miedźiński/Defence24
Bayraktar TB2 wyposażony w bomby MAM-L i MAM-C.
Fot. Adam Świerkowski, Defence24

Pierwszego dnia targów zostanie podpisana umowa przez Ministerstwo Obrony Narodowej na zakup Artyleryjskich Wozów Rozpoznawczych dla Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak, którego głównym uzbrojeniem są moździerze Rak. Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy będzie jednym z najbardziej zaawansowanych pojazdów przeznaczonych do rozpoznania na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Patronem medialnym Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jest Defence24.

Komentarze (1)

  1. kaczkodan

    Stealth to to nie jest. Co im szkodziło zaszkodziło wykonać odpowiedni profil kadłuba?