Przemysł obronny

Rakiety MBDA w Kielcach. Dla myśliwców, Narwi i niszczycieli czołgów

Fot. MBDA

Podczas XXX MSPO w Kielcach koncern MBDA prezentuje szeroką gamę uzbrojenia, dla systemów lądowych, morskich i powietrznych. Jest to rodzina pocisków CAMM, w których obsłudze już szkolą się polscy przeciwlotnicy w ramach tak zwanej „Małej Narwi". Pociski Brimstone wybrane przez MON dla programu niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza mogą też trafić na uzbrojenie śmigłowców i bezzałogowców. „Najwyższe piętro" współpracy MBDA z Polską to potencjał zastosowania pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia na śmigłowcach, bezzałogowcach, ale też odrzutowych samolotach bojowych w tym również F-35 Harpia.

W związku z dołączeniem Polski do rosnącej grupy użytkowników myśliwców F-35, MBDA prezentuje na MSPO uzbrojenie lotnicze, dostosowane do maksymalnego wykorzystania potencjału tego typu samolotów. Pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu Meteor oraz krótkiego zasięgu ASRAAM, to jednej z najnowocześniejszych rozwiązań w swoich klasach. Cechują się wysoką manewrowością (w wypadku Meteora dzięki napędowi strumieniowemu także na dużych dystansach) oraz zaawansowanymi systemami naprowadzania.

Co istotne, stanowią one uzbrojenie m. in. brytyjskich samolotów F-35, podobnie jak pociski powietrze-ziemia typu Brimstone oraz zapewniające większy zasięg i szeroką gamę zdolności pociski SPEAR. Te ostatnie rozwijane są obecnie nie tylko jako broń kinetyczna ale również jako systemy walki radioelektronicznej, zakłócające i obezwładniające sensory samolotów i środków obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.