Przemysł obronny

MSPO 2023: Rosomaki dominowały w Kielcach

Autor. Damian Ratka/Defence24

Tegoroczne targi MSPO odbywające się w Kielcach, jeżeli chodzi o liczebność sprzętu pancernego, z całą pewnością zdominowane zostały przez dobrze wszystkim znaną rodzinę wozów Rosomak. Przyjrzyjmy się bliżej jakie wozy prezentowano w tym roku, albowiem nie zabrakło również nowinek.

Reklama

Zacząć oczywiście należy od podstawowego wariantu czyli kołowego transportera opancerzonego, a żeby być bardziej precyzyjnym, de facto kołowego bojowego wozu piechoty Rosomak, który na kieleckich targach prezentowany był w dwóch wersjach.

Reklama

Oprócz klasycznego wariantu wyposażonego w załogowy system wieżowy Hitfist-30P, zaprezentowano również wozy w nowym wariancie który wyposażony został w bezzałogowy, zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30.

Autor. Damian Ratka/Defence24

ZSSW-30 to nowoczesny zdalnie sterowany system wieżowy, uzbrojenie stanowi armata automatyczna Mk44S kalibru 30 mm, sprzężony z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 kalibru 7,62 mm oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR/LR2.

Reklama

W tym wariancie Rosomaki nie posiadają zainstalowanego falochronu oraz pędników wodnych, oficjalnie z powodu niedostatecznego marginesu bezpieczeństwa w trakcie pływania, i formalnie pływać nie mogą, choć de facto nadal są do tego zdolne.

KTO Rosomak, po lewej z wieżą Hitfist-30P, po prawej z wieżą ZSSW-30.
KTO Rosomak, po lewej z wieżą Hitfist-30P, po prawej z wieżą ZSSW-30.
Autor. Damian Ratka/Defence24

sześciu żołnierzy desantu. Zmienić się to ma dopiero w przedłużonym wariancie Rosomak-L, w którym ze względu na wydłużony kadłub, będzie mogło się mieścić trzech żołnierzy załogi i ośmiu żołnierzy desantu.

Niestety, w trakcie tegorocznej edycji targów MSPO, nie zaprezentowano Rosomaka-L, zaprezentowano natomiast warianty specjalistyczne, na wystawie Sił Zbrojnych RP. Na wystawie znalazły się między innymi moździerze samobieżne M120 Rak, których nośnikiem są KTO Rosomak.

Autor. Damian Ratka/Defence24

Prawdziwą nowością był demonstrator technologii nowego wariantu Artyleryjskiego Wozu Rozpoznania na bazie Rosomaka, który wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3, oraz wyrzutnię bezzałogowego środka rozpoznawczego w postaci zmodyfikowanej amunicji krążącej Warmate TL, który ma służyć do wykrycia, identyfikacji i naprowadzania ognia na cel.

Dodatkowe wyposażenie stanowi, stanowisko dla operatora wyposażenia JTAC (Joint Terminal Attack Controller), oraz system obserwacji dookólnej zintegrowany z systemem teleinformatycznym pojazdu.

Autor. Damian Ratka/Defence24

W trakcie targów zaprezentowano także wersje specjalistyczne takie jak Rosomak-WPT i Rosomak-WRT, czyli wersje Wozu Pomocy Technicznej i Wozu Rozpoznania Technicznego. Zaprezentowano Rosomaka WEM czyli Wóz Ewakuacji Medycznej oraz Rosomaka-S czyli wóz przewożący obsługę wyrzutni PPK Spike LR.

Nie zabrakło również wariantu Rosomak-M3 z obrotnicą OSS-D, a kolejną zaprezentowaną nowością był Rosomak w wersji wozu dowodzenia noszącego nazwę Zawilec, wozy te zostaną wyposażone w systemy teleinformatyczne przez Grupę WB, co więcej wozy dowodzenia Zawilec, wyposażone są również w multispektralny kamuflaż mobilny Berberys będący produktem Grupy Lubawa.

Autor. Damian Ratka/Defence24

Komentarze