Przemysł obronny

MSPO 2023: Przeciwdronowowy Waran

System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24

W czasie targów MSPO 2023 niespodzianką było pojawienie się systemu antydronowego produkcji ZM Tarnów kal. 12,7 mm jednak osadzonego na znacznie cięższym niż dotychczas nośniku - Waranie 4x4.

Reklama

System zwalczania bezzałogowców opracowany przez ZM Tarnów opiera się o wielkokalibrowy karabin maszynowy WLKM kal. 12,7 mm, o teoretycznej szybkostrzelności do 3600 strzałów na minutę. Taki zestaw, wyposażony też w optoelektroniczny system wykrywania i śledzenia celów, był z powodzeniem testowany na poligonie w Ustce. Na zeszłorocznej edycji MSPO zaprezentowany był po raz pierwszy wariant samobieżny rozwiązania, które Tarnów od dłuższego czasu opracowuje w ramach projektu dofinansowanego przez NCBiR. Zostało ono wtedy oparte na podwoziu samochodu terenowego Ford Super Duty.

Reklama

Czytaj też

System zwalczania bezzałogowców kal. 12,7 mm oparty o podwozie samochodu terenowego Ford Super Duty.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24

Tym razem został on osadzony na znacznie większym i cięższym podwoziu, jakim jest Waran 4x4, który w tym roku stał się bardzo popularnym pojazdem w tegorocznej edycji targów. Tym razem jednak nie był widoczny element z zeszłego roku w postaci polskiej produkcji systemów radarowych, dostarczanych przez firmę Advanced Protection Systems. Tworzyło to wtedy uniwersalny mobilny system, który jest wielosensorowy (optoelektronika, radary), a w przyszłości może także wieloefektorowy (WLKM, system zakłóceń).

Czytaj też

System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie 4x4.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24.

Oparcie systemu od ZM Tarnów na nowym podwoziu jest pokazaniem możliwej jego konfiguracji. Waran 4x4 jest obecnie bazą pod m.in. wozy dowodzenia, rakietowy niszczyciel czołgów, czy wyrzutnię dla środków rażenia w programie Gladius. Być może optymalnym rozwiązaniem dla zastosowania samego tarnowskiego systemu antydronowego, byłoby lżejsze podwozie w klasie odpowiadającej, chociażby KLTV.

Czytaj też

System zwalczania BSL 12,7 mm osadzony na Waranie.
Fot. Adam Świerkowski/Defence24.

Komentarze