Reklama

MSPO 2023: Przeciwdronowowy Waran

System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie.
System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

W czasie targów MSPO 2023 niespodzianką było pojawienie się systemu antydronowego produkcji ZM Tarnów kal. 12,7 mm jednak osadzonego na znacznie cięższym niż dotychczas nośniku - Waranie 4x4.

Reklama

System zwalczania bezzałogowców opracowany przez ZM Tarnów opiera się o wielkokalibrowy karabin maszynowy WLKM kal. 12,7 mm, o teoretycznej szybkostrzelności do 3600 strzałów na minutę. Taki zestaw, wyposażony też w optoelektroniczny system wykrywania i śledzenia celów, był z powodzeniem testowany na poligonie w Ustce. Na zeszłorocznej edycji MSPO zaprezentowany był po raz pierwszy wariant samobieżny rozwiązania, które Tarnów od dłuższego czasu opracowuje w ramach projektu dofinansowanego przez NCBiR. Zostało ono wtedy oparte na podwoziu samochodu terenowego Ford Super Duty.

Reklama
    Reklama
    System zwalczania bezzałogowców kal. 12,7 mm oparty o podwozie samochodu terenowego Ford Super Duty.
    System zwalczania bezzałogowców kal. 12,7 mm oparty o podwozie samochodu terenowego Ford Super Duty.
    Autor. Adam Świerkowski/Defence24
    Reklama

    Tym razem został on osadzony na znacznie większym i cięższym podwoziu, jakim jest Waran 4x4, który w tym roku stał się bardzo popularnym pojazdem w tegorocznej edycji targów. Tym razem jednak nie był widoczny element z zeszłego roku w postaci polskiej produkcji systemów radarowych, dostarczanych przez firmę Advanced Protection Systems. Tworzyło to wtedy uniwersalny mobilny system, który jest wielosensorowy (optoelektronika, radary), a w przyszłości może także wieloefektorowy (WLKM, system zakłóceń).

      System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie 4x4.
      System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie 4x4.
      Autor. Adam Świerkowski/Defence24.

      Oparcie systemu od ZM Tarnów na nowym podwoziu jest pokazaniem możliwej jego konfiguracji. Waran 4x4 jest obecnie bazą pod m.in. wozy dowodzenia, rakietowy niszczyciel czołgów, czy wyrzutnię dla środków rażenia w programie Gladius. Być może optymalnym rozwiązaniem dla zastosowania samego tarnowskiego systemu antydronowego, byłoby lżejsze podwozie w klasie odpowiadającej, chociażby KLTV.

      Reklama
        Reklama
        System zwalczania BSL 12,7 mm osadzony na Waranie.
        System zwalczania BSL 12,7 mm osadzony na Waranie.
        Autor. Adam Świerkowski/Defence24.
        Reklama
        Reklama

        Komentarze (17)

        1. kertog

          WP powinno już rok temu zamówić kilkaset takich systemów z Tarnowa docelowo kilka tysięcy - wojna w UKR pokazuje że zabezpieczenie przed dronami potrzebne jest na każdym poziomie

        2. bc

          Dłuższa wersja Warana 6x6 plus podpory, na niej ta platforma z armatą z Noteci z programowalną ammo 35mm. Tak bym to widział.

        3. SZAKAL

          Akurat wkm na opancerzonym Waranie to dobry pomysł , biorąc pod uwagę ,że może znaleźć się na linii styku wojsk z nplem. Wydaje się ,że inny pomysł HSW czyli Waran jako nosiciel wyrzutni Gladiusa jest zbyt ciężkim wozem do tego celu. Nie ma potrzeby zastosowania tak ciężkiego pojazdu do przewozu wyrzutni dronów , zdecydowanie lepszym wozem do tego celu byłby Legwan (KLTV) , bowiem starty dronów z reguły odbywają się poza bezpośrednią strefa walk.

        4. Kordian

          Że szkaradny , to mało ważne , ale nie wiem jak tym można jechać , przecież przez ten dziób kierowca widzi chyba na 30 metrze..

        5. Wuc Naczelny

          I co, znowu 270 deg kąt ostrzału? I znowu ćwierć magazynka trzeba wywalić na bezzałogowiec, a te co nie trafiły lecą parabolą i lądują 4km dalej, przebijając losowe wiejskie budynki, szkoły i remizę? To jest banda oportunistów wciskających to co produkują, udając że spełnia wymagania aktualnych zagrożeń.

        6. szczebelek

          Jeśli Autosan ma wychodzić na plus z produkcją warana to Ottokar-Brzoza, wozy dowodzenia, Gladius to za mało... To nie jest transporter opancerzony, AHS czy czołg, że kilkaset sztuk wystarczy jeśli chodzi o wozy 4x4 potrzeba kilku tysięcy sztuk. Z resztą gdyby dołożyli to tego systemu wieżowego podwójną wyrzutnię piorunów byłby bardziej uniwersalny nie jesteśmy Ukrainą by na szybko brać rozwiązania, które mają jeden określony cel.

        7. KAR

          Bazowanie na polskim wozie ma sens. W końcu po to się takie wozy produkuje.

        8. Darek S.

          JEŻELI WARAN KOSZTUJE PONIŻEJ 300 TYS ZŁ TO MOŻE BYĆ. Ale jak jest droższy, to bez sensu. No chyba, że system wyposaży się dodatkowo w radary, automatyczny system prowadzenia ognia, czy system zakłóceń, wtedy robi się cennym celem i warto go opancerzyć.

        9. kmdr

          Taczanka wz. 2023. Przerost formy nad treścią w poprzednich edycjach o wiele lepiej to wyglądało. Ja rozumiem posadowić Pilice bez kółek. Zresztą nie wiadomo czy to jest posadowienie czy przewożenie. Na pierwszy rzut oka widać ze pojazd jest nie od tego. Prawdopodobny scenariusz: Macie jeden wolny goły pożyczcie na targi postawimy na nim działko będzie inaczej niż w zeszłym roku.

        10. nyx

          Ciężkie opancerzone podwozie przyda się w okolicy frontu, a lżejsze można wykorzystać dalej. Poza tym mam wrażenie że do zapewnienia odpowiedniej stabilności przy strzelaniu to podwozie będzie w sam raz. No i będzie można zabrać więcej amunicji.

        11. wert

          testowany w Ustce i strzelał w morze. Wszystko w temacie. Z uporem maniaka Tarnów chce Polaków narażać na Frendly Fire

        12. Był czas_3 dekady

          Takiego systemu antydronowego wojsko nie kupi bo to przerost formy nad treścią. Gdyby to było działo 30mm z pociskiem programowalnym to już prędzej.

        13. Olender

          Hmm... ciekawa koncepcja. Oparcie konstrukcji na Waranie daje jej większą stabilność ale to jest kwestia gdzie miała by być użyta. Jeżeli do osłony 1 linii to będzie porażka. Jeśli do osłony dróg dojść, czy pasu działania artylerii, to czemu nie. Na pewno poradził by sobie z Lancetem. Nie wiem czy nie lepszą była by konstrukcja oparta na przyczepie ciągnionej... której używali w testach poligonowych. Punktowa obrona przy użyciu tego BSL 12,7mm systemu nie była by zła a ewentualne zniszczenie nie generuje kosztów takich jak zniszczenie Poprada, Pilicy czy Narwi. Przydał by się dodatkowo w niej system WRE ewentualnie do samoobrony

        14. Cyber Will

          Takie systemy powinny być osadzane na dachach budynków KLUCZOWEJ INFRASTRUKTURY (energetycznej itp.) albo na specjalnie dedykowanych masztach zwieńczonych platformą (podobnych do tzw. bocianiego gniazda na dawnym statku) .

        15. dejavu.janus

          Czy to podwozie da rade uwiezc Pilice?

        16. Kalrin

          No to prawda na takim wielkim podwoziu to mógłby przewozić nawet 2000 pocisków a nie tylko 400. Tylko z drugiej strony po co? koniec końców to nie działko 20mm vulcan a ledwo wielolufowy ckm. Drony to maksimum jego użyteczności. Może jakby wystawał ponad kabinę to jakaś ograniczona rola wsparcia bezpośredniego. No ale nie wystaje więc nie ma co gdybać. Ważne jest że po doświadczeniach Ukraińskich wiadomo że potrzebujemy taki system i to w dużej ilości.

        17. KrzysiekS

          Pomimo potrzeby wprowadzenia Warana w WP w tym przypadku nośnik systemu chyba jest zbyt dobry i zbyt drogi do tego celu.

        Reklama