Przemysł obronny

MSPO 2023: Akademia Airbusa wyszkoli pilotów śmigłowców?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbył się briefing Airbusa na temat jego szkolenia wojskowego pilotów i personelu naziemnego.

Reklama

Spotkanie poprowadzili Steve Doubleday w imieniu Airbus Helicopters UK (były pilot Royal Navy i dowódca szkolenia lotniczego) oraz Stéphane LeFloch - Airbus Helicopters France (były pilot lotnictwa armii francuskiej i dowódca szkoły bojowej ALAT).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przedstawili oni  narzędzia firmy Airbus wykorzystywane do szkolenia pilotów w wielu krajach na świecie na zasadzie outsourcingu. Pod Akademię Airbus Helicopters z centralą w Marignane na południu Francji, podlega dzisiaj na świecie 19 centrów szkoleniowych, które w ciągu ostatnich 10 lat (tj. od czasu powstanie akademii), wykształciły łącznie 14 tysięcy pilotów i członków personel naziemnego.

Czytaj też

Centrala w Marignane pełni tutaj rolę instytucji pilnujących standardów w poszczególnych uczelniach, wspomagającą z klientami, m.in. w zakresie bezpieczeństwa. Szkolenie kładzie nacisk na przystosowanie szkoleń do potrzeb indywidualnego klienta – czy to chodzi o wybór i poziom wyszkolenia kandydatów, czy indywidualne cechy środowiskowe w jakich mają oni służyć po ukończeniu akademii. Duży nacisk położono m.in. na obniżające koszty szkolenia zaplecze symulatorowe i stworzenie trenażerów opartych o oryginalne części do śmigłowców H145, a zatem takich samych, jakich w akademii używa się potem do szkolenia adeptów lotnictwa w locie.

Komentarze