Przemysł obronny

MSPO 2022: Śmigłowce H145M do szkolenia polskich pilotów?

H145M Poland JSabak
Fot. J. Sbaak

Koncern Airbus Helicopters prezentuje podczas trzydziestej edycji MSPO lekki śmigłowiec wielozadaniowy H145M. Maszyna wyposażona jest w głowicę optoelektroniczną i może przenosić różnorodne uzbrojenie niekierowane i kierowane, w tym pociski Spike ER2. Jednak propozycja Airbus Helicopters na dziś to przede wszystkim szkolenie pilotów. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, piloci śmigłowców Apache i Black Hawk szkolą się w USA właśnie na H145, a w zasadzie ich lokalnym wariancie oznaczonym UH-72 Lakota.

Śmigłowiec H145M jest maszyną wojskową rozwiniętą przez europejskiego producenta z popularnego cywilnego śmigłowca EC145, który do obecnej wersji przeszedł bardzo długą drogę. Został znacznie zmodernizowany, przede wszystkim w zakresie układu napędowego i awioniki, czyli kluczowych systemów dla każdego statku powietrznego. W obecnie oferowanym wariancie są one wyposażone w awionikę Helionix o modułowej konkstrukcji oraz mocniejsze silniki i pięciołopatowy wirnik główny, co znacznie zwiększyło realną moc napędu.

Dużym atutem jest też modułowy system HForce, pozwalający na instalację różnego typu systenów obserwacyjno-celowniczych oraz uzbrojenia. W najprostszej wersji poziomu pierwszego maszyna może przenosić tylko lufowe i rakietowe uzbrojenie niekierowane i nie musi posiadać głowicy optoelektronicznej. Na najwyższym poziomie maszyna posiada systemy samoobrony pasywnej, głowice optoelektroniczną i rozbudowany system uzbrojenia, które może obejmować kierowane laserowo rakiety 68 mm lub 70 mm firmy Thales oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike ER2. Co istotne, śmigłowiec wyposażony w HForce posiada niezbędne oprzyrządowanie i wzmocnioną strukturę dla instalacji dowolnego poziomu, zależnie od potrzeb.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.