Przemysł obronny

MSPO 2022: Spike i Sky Ceptor proponowane dla Polski

Spike MSPO
Fot. J. Sabak

Podczas kieleckich targów spółka Rafael z Izrela prezentuje przede wszystkim dobrze znane produkty, czyli rodzinę pocisków przeciwpancernych Spike oraz przeznaczony dla drugiej fazy programu Wisła jako efektor niskokosztowy efektor pocisk przeciwlotniczy SkyCeptor.

Podczas trzydziestej edycji MSPO nie mogło zabraknąć doskonale znanych w Polsce przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Na stoisku prezentowana jest cała rodzina uzbrojenia: od lekkich Spike SR o zasięgu 2 km, poprzez Spike LR2 (5,5 km) i Spike ER2 (10 km przy strzelaniu z ziemi i 16 km przy odpalaniu ze śmigłowców), aż po najcięższe rakiety Spike NLOS, których donośność przekracza 32 km z wyrzutni naziemnych i 50 km odpalane ze śmigłowców.

Obecnie dostępna jest 6 generacja tych pocisków, która pozwala na ich lepsze wykorzystanie na sieciocentrycznym polu walki. Rakiety szóstej generacji Spike wyróżniają się dwiema głównymi cechami. Po pierwsze, wprowadzono możliwość przekazania kontroli nad nimi w locie innym platformom przebywającym na polu walki. Drugą cechą rakiet szóstej generacji jest to, że lecą one już nie tylko w kierunku wskazanego obszaru, ale w kierunku konkretnie opisanego celu. Pocisk tego rodzaju ma już bowiem zdolność do samodzielnego wyszukiwania w terenie konkretnego obiektu, mając jego wcześniej przekazany obraz.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.