Przemysł obronny

MSPO 2022: Pancerny Waran z Sanoka

HSW Waran
Fot. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Na tegorocznym jubileuszowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Huta Stalowa Wola prezentuje po raz kolejny wielozadaniowy pojazd 4x4, który od swojego debiutu w 2021 roku został już wskazany w roli nośnika (najprawdopodobniej) w dwóch ważnych programach modernizacyjnych Wojska Polskiego: Gladius oraz Ottokar – Brzoza.

Tym razem wóz jest promowany pod marką Waran, a jednym z zastosowań z myślą o których został przygotowany jest wsparcie systemów artyleryjskich. Oczywiście nie wyczerpuje to możliwości tej konstrukcji, która może być wykorzystana również w innych zadaniach.

Pojazd, opracowany pierwotnie przez czeską Tatrę, a obecnie rozwijany przez HSW, ma stanowić platformę średniej ładowności z napędem 4x4 mogącą wypełniać w Siłach Zbrojnych RP wiele różnych zadań, od transportowo-łącznikowych i rozpoznawczych po wozy dowodzenia, wozy ewakuacji medycznej, czy pojazdy wsparcia bojowego takie jak np. niszczyciele czołgów. Pojazdów tej klasy potrzebować też mogą m.in. programy obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.