Reklama

Strona główna

MSPO 2016: Raytheon prezentuje model radaru systemu Patriot

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Koncern Raytheon prezentuje po raz pierwszy w Polsce na MSPO 2016 model radaru systemu przeciwlotniczego Patriot w wersji dookólnej – z trzema nieruchomymi antenami ścianowymi.  

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Wprowadzenie nowej stacji radiolokacyjnej jest jedną z modyfikacji, jaka ma przygotować system Patriot do jego ewentualnej eksploatacji w polskiej armii. Jednym z podstawowych zarzutów była bowiem sektorowość poszczególnych baterii, co zmuszało do zwiększenia liczby zestawów potrzebnych do chronienia wskazanego obszaru z każdego kierunku.

Dlatego koncern Raytheon zaproponował, by do jednej, wcześniej wykorzystywanej i nieruchomej anteny ścianowej dołożyć dwie mniejsze anteny, zapewniające obserwację w tylnych sektorach. Zmieniono również konstrukcję radaru. Po pierwsze, zdecydowano się zastosować w radarze systemu Patriot aktywne anteny ścianowe AESA (Active Electronically Scanned Array), złożone z bardzo wielu układów nadawczo-odbiorczych sterowanych programowo. Po drugie, zdecydowano się na oparcie tych anten na elementów wykonanych w technologii azotku galu (GaN).

Dotychczas wykonano w ten sposób jedną antenę główną i jedną tylną. Teraz trwają prawdopodobnie prace nad trzecią „ścianą” oraz synchronizacją programowego przeszukiwania przestrzeni i m.in. przekazywania sobie celów przez anteny po ich przejściu z jednego do drugiego sektora obserwacji. Zastosowanie technologii AESA GaN pozwala dodatkowo na zwiększenie mocy elementów nadawczych, a tym samym na zwiększenie zasięgu wykrywania i śledzenia celu.

Nowa stacja radiolokacyjna ma pozwolić systemowi Patriot na spełnianie wymagań taktyczno–technicznych polskich sił zbrojnych. Kolejną zmianą ma być zadeklarowana przez koncern Raytheon dostawa systemu dowodzenia i kontroli (C2) z otwartą architekturą.

W specjalnym komunikacie, przekazanym w czasie MSPO przez koncern Raytheon, stwierdzono, że otwarta architektura systemu dowodzenia i kontroli (CC2) Polskiego Patriota jest w pełni zgodna z IBCS. Ponadto podkreślono, że producent wspiera US Army i firmę Northrop Grumman w zakresie IBCS i kieruje działaniami mającymi na celu zintegrowanie obecnej wersji systemu Patriot z IBCS. Wskazano też, że wszystkie obecnie budowane przez Raytheon jednostki systemu Patriot są zgodne z IBCS. Dlatego producent będzie z całą pewnością w stanie dostarczyć do Polski jednostki systemu Patriot współpracujące z IBCS, zgodnie z wymaganym harmonogramem.

Amerykanie zadeklarowali dodatkowo w Kielcach możliwość rozszerzenia zakresu rakiet, jakie można wykorzystywać w bateriach Patriot. Wcześniej informowano jedynie o możliwości strzelania pociskami Lockheed Martin: PAC-3 i PAC-3 MSE (które niszczą cel poprzez bezpośrednie trafienie - Hit to Kill) i Raytheon GEM-T (Guidance Enhanced Missile TBM).

Obecnie władze Stanów Zjednoczonych wyraziły zgodę na włączenie do systemu Patriot przygotowywanego dla Polski pocisku SkyCeptor – wariantu rakiety Stunner używanego w izraelskim systemie David’s Sling, który również zwalcza cele poprzez bezpośrednie trafienie.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama