Strona główna

MSPO 2014: MEADS pokazuje, że nadal chce być brany pod uwagę w przetargu na polski system przeciwlotniczy

MEADS International wystawi w Kielcach m.in. radar wczesnego wykrywania SR – fot. MEADS
MEADS International wystawi w Kielcach m.in. radar wczesnego wykrywania SR – fot. MEADS

Konsorcjum MEADS International będzie obecne na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego prezentując po raz pierwszy publicznie radar nadzoru i rzeczywistych rozmiarów makietę pocisku PAC-3 MSE, a także stanowisko dowodzenia i wyrzutnię dla rakiet PAC-3 MSE.

Na stoisku MEADS w Kielcach największe zaciekawienie wzbudzi niewątpliwie po raz pierwszy prezentowany publicznie radar nadzoru (Survillance Radar). Będzie on w tzw. konfiguracji amerykańskiej, która została użyta w drugim próbnym strzelaniu na przechwycenie.

Stacja SR pełni w systemie MEADS zadanie radaru wczesnego wykrywania. Jej cechą charakterystyczną jest obrotowa aktywna antena z elektronicznie kształtowaną i sterowaną wiązką. Radar ma wbudowany system identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” w najnowszej wersji Mark XIIA (z modem 5), zapewniający bezpieczną identyfikację własnych statków powietrznych.

W Kielcach będzie prezentowane również stanowisko dowodzenia systemu MEADS w tzw. konfiguracji niemieckiej, które zostało użyte w testach charakterystyk systemu i w dwóch próbnych strzelaniach. Jest to zamontowane na ciężarówce centrum dowodzenia, które pozwala zintegrować wszystkie elementy systemu (według zasady plug&play – podłącz i walcz) i zapewnia współpracę z podmiotami zewnętrznymi (radarami obrony powietrznej, stanowiskami dowodzenia itd.).

Wyrzutnia rakietowa będzie w konfiguracji włoskiej, którą użyto w czasie trzech próbnych strzelań i z której odpalano rakiety PAC-3 MSE. Warto zwrócić uwagę na system samozaładunku ośmiorakietowego kontenera oraz sposób ustawienia wyrzutni zapewniający zdolność obrony ze wszystkich kierunków. Razem z wyrzutnią będzie również prezentowana makieta w skali 1:1 pocisku PAC-3 MSE. Jest to rakieta niszcząca cel poprzez bezpośrednie trafienie (hit-to-kill).

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze