Moduł uzbrojenia serii A5 z dualnym uzbrojeniem to odpowiedź Zakładów Mechaniczch Tarnów na potrzebę programową dla lekkich transporterów opancerzonych, rozpoznawczych - mówił w rozmowie z Defence24.pl Tomasz Berezowski, wiceprezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
"Zakłady Mechaniczne prowadzą szeroką działalność związaną z produkcją, konstruowaniem i projektowaniem nowych systemów uzbrojenia" - podkreślał wiceprezes Berezowski, który zaprezentował Defence24.pl zdalnie sterowany moduł uzbrojenia serii A5 z dualnym (podwójnym) uzbrojeniem. Jak mówił, to odpowiedź ZM Tarnów na potrzebę programową dla lekkich transporterów opancerzonych, rozpoznawczych, które mają być wyposażone właśnie w taki model uzbrojenia.
Czytaj więcej: MSPO 2016: Nowy Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia z Tarnowa
ZSMU powstaje w Tarnowie, we współpracy z krajowymi producentami, głównym kooperantem jest PCO. W prezentowanym module wykorzystano ekran 12-calowy, jednak - jak podkreśla Tomasz Berezowski, rozmawia się już o ekranach 15-calowych. Wynika to z faktu, że znajdujący się na współczesnym polu walki żołnierz potrzebuje coraz więcej informacji. Większy ekran ma sprawić, że informacje te nie będą przysłaniały mu obrazu.
Zdalnie sterowane moduły uzbrojenia to odpowiedź na potrzebę uśrednienia albo zwiększenia zakresu dostępności kalibru.
Moduł uzbrojenia serii A5 ma wymienny zasadniczy środek ogniowy, czyli granatnik, lub wielokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm w standardzie NATO. Jego funkcjonalność, jak mówi wiceprezes, jest spójna do tych stosowanych na systemach typu KTO Rosomak czy Poprad.