Strona główna

Borsuk i systemy artyleryjskie z HSW [Defence24.pl TV]

Jesteśmy firmą, która w ostatnim czasie podpisała największe kontrakty w polskim przemyśle zbrojeniowym – przekonuje Bernard Cichocki, prezes zarządu HSW S.A., podkreślając, że firma rozwija ofertę nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale również z myślą o eksporcie. Wśród najważniejszych projektów wymienia mający swoją premierę na MSPO bojowy wóz piechoty Borsuk oraz moduł ogniowy Regina z haubicą Krab i moździerz Rak na podwoziu KTO Rosomak. 

Jesteśmy firmą, która w ostatnim czasie podpisała największe kontrakty w polskim przemyśle zbrojeniowym. (...) Kontrakt na dostawę czterech modułów dywizjonowych „Regina”. W skład tych modułów wchodzi 96 haubic Krab. Jest to kontrakt historyczny, niespotykany w polskim przemyśle, bo jego wartość to 4,5 mld zł. Jesteśmy też dostawcą kompanijnym modułów o kryptonimie „Rak”.

Bernard Cichocki, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny HSW S.A.

Oba systemy artyleryjskie są dostarczane do odbiorcy jakim jest Wojsko Polskie, ale HSW walczy również o potencjalne kontrakty eksportowe. Trwa też rozbudowa zakładów, kształcenie nowej kadry i modernizacji linii produkcyjnych. Będą mogły z niej schodzić niebawem nie tylko Kraby czy Raki, ale również nowe bojowe wozy piechoty Borsuk.  

Borsuk, czyli nowy, bojowy pływający wóz piechoty, którego model w konfiguracji docelowej był prezentowany na targach. (...) Jest to projekt finansowany przez NCBiR. Jesteśmy niemal pewni, że to będzie hit rynkowy i jeden z wiodących produktów schodzących z taśm produkcyjnych Huty Stalowa Wola. […] Wszystko co robimy, powstaje pod kątem potrzeb naszej armii, ale też możliwości sprzedażowych poza terytorium Polski.

Bernard Cichocki, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny HSW S.A.

Oprócz premierowego Borsuka, HSW prowadzi szerokie prace nad innymi nowymi produktami, takimi jak wieża bezzałogowa ZSSW-30 realizowana w kooperacji z WB Electronics (Huta Stalowa Wola jest liderem tego konsorcjum). Podczas MSPO prezentowano też samobieżną haubicę Kryl.

Jeżeli chodzi o Borsuka, jesteśmy liderem konsorcjum (...) Mamy bardzo duże wsparcie ze strony nauki, ze strony WAT, Akademii Sztuki Wojennej, obliczenia wykonuje również Politechnika (...) W produkcji seryjnej również będzie to wspólny produkt, tak naprawdę spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Bartłomiej Zając, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju HSW. S.A.

Czytaj więcej: „Trzecia odsłona Kryla” w Kielcach

 

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze