Strona główna

XX MSPO - czas start

Demonstrator SW-4 SOLO, który może przerodzi się w bezpilotowiec - fot. Łukasz Pacholski
Demonstrator SW-4 SOLO, który może przerodzi się w bezpilotowiec - fot. Łukasz Pacholski

3 września br. rozpoczął się XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Ten jeden z największych salonów w Europie, w bieżącym roku, jest miejscem premier sprzętu i wyposażenia dla sił zbrojnych. 

Tegoroczna wystawa jest miejscem prezentacji narodowego stoiska przemysłu włoskiego, na czele którego stanął odpowiednik Bumaru - koncern zbrojeniowy Finmeccanica. Wśród największych hitów tego stoiska, o którym warto wspomnieć w czasie tych wstępnych słów, jest demonstrator bezpilotowego śmigłowca SW-4 RUCAV. Maszyna ta, w wariancie uzbrojonym, może stanowić przyszłość w dziedzinie bezpilotowych wiropłatów, otwierając zakładom PZL Świdnik drogę do kolejnych sukcesów eksportowych.

 Producent ciężkiej techniki lądowej - Huta Stalowa Wola -, m.in., prezentuje kolejną możliwość modernizacji artyleryjskich systemów rakietowych. Tym razem, skoncentrowano się na eksploatowanych przez Wojsko Polskie wyrzutniach RM-70. Wyrzutnia i system przeładowania umieszczono na podwoziu czteroosiowej ciężarówki rodziny Jelcz.Nie może zabraknąć także prowadzonego projektu budowy ISW Tytan - prezentacja dynamiczna odbywa się na hali targowej.Niejako innym hitem tegorocznej wystawy jest pierwsza publiczna prezentacja kontenera rakietowego pocisku kierowanego Saab RBS-15 Mk.3, które trafiają do arsenałów Marynarki Wojennej. W tym przypadku jest to wprawdzie jedynie kontener szkolno-treningowy, jednak istnieje szansa iż otworzy to możliwość prezentacji bojowych na pokładach okrętów wojennych typu Orkan.W najbliższych dniach Defence24.pl powróci szerzej do wyżej wymienionych przykładów wyposażenia i uzbrojenia, które będzie można oglądać w czasie XX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

(ŁP)
Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze