Strona główna

WZU proponuje modernizacje zestawów przeciwlotniczych 9K33 Osa-P

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Na stoisku Wojskowych Zakładów Uzbrojenia (WZU) podczas MSPO 2015 pokazano urządzenia, które mogą być wykorzystane w ramach koncepcji drugiego etapu modernizacji zestawów przeciwlotniczych 9K33 Osa-P. W tym procesie mogą zostać wykorzystane m.in. systemy akwizycji i analizy danych SAAD, a także nowy program szkoleniowy dla operatorów Osy. 

Na stoisku Wojskowych Zakładów Uzbrojenia (WZU) podczas MSPO 2015 pokazano urządzenia, które mogą być wykorzystane do modernizacji  zestawów przeciwlotniczych 9K33 Osa-P. WZU odpowiadały już za modernizacje systemów Osa do standardu Osa-P, a obecnie przygotowują koncepcję drugiego etapu modernizacji. W programie ma zostać wykorzystany system akwizycji i analizy danych SAAD, który jest niezależnym rejestratorem pracy systemu PRWB 9A33BM Osa. Dzięki niemu możliwa jest szczegółowa analiza procesów naprowadzania rakiety na cel oraz ocena stanu technicznego zestawu.  SAAD odpowiada też za rejestracje bieżących stanów pracy wozu bojowego i przechowuje wyniki pomiarów.

Nowością jest także nowy tryb trenażera oparty o system VBS Bohemia Interactive. zapewniający znacznie zwiększone możliwości w zakresie szkolenia operatorów zestawów Osa-P. Ma on zapewnić możliwość wspólnego szkolenia całych pododdziałów działających w jednym wirtualnym środowisku. Takie podejście do procesów szkoleniowych ma także przyczynić się do obniżenia kosztów treningu. WZU planuje zainteresować tymi modernizacjami zarówno polskie siły zbrojne, jak i zagranicznych użytkowników zestawów Osa. 

Czytaj więcej: Defence24.pl przygotowało kompleksową relację z salonu MSPO 2015.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze