Strona główna

Wiceszef BBN dla Defence24.pl: trzeba przyspieszyć modernizację wojska

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Tempo modernizacji technicznej sił zbrojnych nie jest powodem do zadowolenia. Musimy szukać takich rozwiązań, żeby ten proces przyspieszyć – powiedział Defence24.pl wiceszef BBN Dariusz Gwizdała.

Przed rozpoczynającym się we wtorek Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego w Kielcach Gwizdała powiedział w rozmowie z Defence24.pl, że przeprowadzenie modernizacji technicznej jest kluczowe dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania sił zbrojnych. – Modernizacja musi odpowiadać na potrzeby sił zbrojnych, być efektywna i szybka – powiedział wiceszef BBN.

Zwrócił uwagę, że większość sprzętu użytkowanego przez wojsko pochodzi z czasów sowieckich i wymaga szybkiej wymiany. Przypomniał, że obecny cykl planistyczny Planu Modernizacji Technicznej zakończy się w 2022 r., a do wydania jest przewidziane ponad 70 mld zł.

Modernizacja jest rzeczą kluczową, natomiast tempo jej prowadzenia nie jest sprawą, z której powinniśmy być zadowoleni. Uważam, że musimy szukać takich rozwiązań, żeby ten proces przyspieszyć.

wiceszef BBN Dariusz Gwizdała

– Niektóre elementy modernizacji technicznej są realizowane i o nich się szeroko mówi. Cieszymy się z tego. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że te programy zostały zrealizowane też z kilkuletnim opóźnieniem. Są też takie programy, które są wpisane w planach, ale nie możemy się doczekać ich realizacji – powiedział Gwizdała.

Poinformował, że w tym roku na MSPO nie będzie prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił natomiast, że na otwarciu targów zostanie odczytany list od prezydenta, który jest honorowym patronem imprezy. – Tak się złożyło nieszczęśliwie, że dokładnie w terminie MSPO pan prezydent będzie przebywał z wizytą w Kazachstanie. Podejrzewam, że gdyby nie ta wizyta pan prezydent byłby albo na rozpoczęciu, albo na zakończeniu. Prezydent przykłada dużą wagę do spraw związanych z modernizacją techniczną sił zbrojnych – zapewnił wiceszef BBN.

W poniedziałek do BBN z MON wpłynął nowy raport Strategicznego Przeglądu Obronnego. Przed tygodniem w wywiadzie dla Defence24.pl Gwizdała powiedział, że BBN traktuje SPO jedynie jako wstęp do dyskusji o rozwoju Sił Zbrojnych RP, a sam dokument jest wewnątrzresortowy, niewiążący i nie wymaga rozpatrzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę. Gwizdała poinformował wtedy, że BBN ma wątpliwości co do niektórych rekomendacji SPO. Wskazał przy tym na plany finansowania sił zbrojnych, które – jak mówił – wydają się zbyt optymistyczne.

Nowa wersja SPO jest obecnie analizowana w BBN. – To jest obszerny dokument, który musi zostać poddany gruntownej analizie i musimy mieć na to jeszcze parę dni. Można się domyślać, że kwestie finansowe były powodem przysłania kolejnego dokumentu pt. "Strategiczny Przegląd Obronny" – powiedział Gwizdała.

Czytaj więcej: Wiceszef BBN dla Defence24.pl: SPO to jedynie wstęp do dyskusji

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze (4)

 1. Polak

  No to niech MON wreszcie kupi obiecane rok temu śmigłowce, rakiety patrioty, łodzie podwodne, 1000 dronów i 100 egzemplarzy samolotu F -16! Na razie TYLKO GADAJĄ o modernizacji i przyspieszeniu, a nic nie robią z podpisywaniem kontraktów zbrojeniowych!

 2. xx

  A jaką analizę przeprowadził BBN, czy tak jak PAD tylko recenzuje.

 3. Kos

  BBN to zupełnie zbędna biurokratyczną struktura, która od czasu do czasu stara się udowodnić potrzebę swojego istnienia. Jakie są osiągnięcia i kwalifikacje Szefa BBN, poza tym, że jest znajomym Prezydenta z młodości?

 4. alois

  trzeba przyspieszyć modernizację wojska ? Gwizdała ty tak poważnie mówisz ? Co za mędrzec ! Gwizdała - mędrcu to może opracuj i wdroż koncepcję , jak to szybko zrobić i jeszcze się wystaraj o środki na to, a nie tylko łatwy i wysoki etacik z zerową odpowiedzialnością za cokolwiek