Strona główna

Wiceszef BBN dla Defence24.pl: trzeba przyspieszyć modernizację wojska

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Tempo modernizacji technicznej sił zbrojnych nie jest powodem do zadowolenia. Musimy szukać takich rozwiązań, żeby ten proces przyspieszyć – powiedział Defence24.pl wiceszef BBN Dariusz Gwizdała.

Przed rozpoczynającym się we wtorek Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego w Kielcach Gwizdała powiedział w rozmowie z Defence24.pl, że przeprowadzenie modernizacji technicznej jest kluczowe dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania sił zbrojnych. – Modernizacja musi odpowiadać na potrzeby sił zbrojnych, być efektywna i szybka – powiedział wiceszef BBN.

Zwrócił uwagę, że większość sprzętu użytkowanego przez wojsko pochodzi z czasów sowieckich i wymaga szybkiej wymiany. Przypomniał, że obecny cykl planistyczny Planu Modernizacji Technicznej zakończy się w 2022 r., a do wydania jest przewidziane ponad 70 mld zł.

Modernizacja jest rzeczą kluczową, natomiast tempo jej prowadzenia nie jest sprawą, z której powinniśmy być zadowoleni. Uważam, że musimy szukać takich rozwiązań, żeby ten proces przyspieszyć.

wiceszef BBN Dariusz Gwizdała

– Niektóre elementy modernizacji technicznej są realizowane i o nich się szeroko mówi. Cieszymy się z tego. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że te programy zostały zrealizowane też z kilkuletnim opóźnieniem. Są też takie programy, które są wpisane w planach, ale nie możemy się doczekać ich realizacji – powiedział Gwizdała.

Poinformował, że w tym roku na MSPO nie będzie prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił natomiast, że na otwarciu targów zostanie odczytany list od prezydenta, który jest honorowym patronem imprezy. – Tak się złożyło nieszczęśliwie, że dokładnie w terminie MSPO pan prezydent będzie przebywał z wizytą w Kazachstanie. Podejrzewam, że gdyby nie ta wizyta pan prezydent byłby albo na rozpoczęciu, albo na zakończeniu. Prezydent przykłada dużą wagę do spraw związanych z modernizacją techniczną sił zbrojnych – zapewnił wiceszef BBN.

W poniedziałek do BBN z MON wpłynął nowy raport Strategicznego Przeglądu Obronnego. Przed tygodniem w wywiadzie dla Defence24.pl Gwizdała powiedział, że BBN traktuje SPO jedynie jako wstęp do dyskusji o rozwoju Sił Zbrojnych RP, a sam dokument jest wewnątrzresortowy, niewiążący i nie wymaga rozpatrzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę. Gwizdała poinformował wtedy, że BBN ma wątpliwości co do niektórych rekomendacji SPO. Wskazał przy tym na plany finansowania sił zbrojnych, które – jak mówił – wydają się zbyt optymistyczne.

Nowa wersja SPO jest obecnie analizowana w BBN. – To jest obszerny dokument, który musi zostać poddany gruntownej analizie i musimy mieć na to jeszcze parę dni. Można się domyślać, że kwestie finansowe były powodem przysłania kolejnego dokumentu pt. "Strategiczny Przegląd Obronny" – powiedział Gwizdała.

Czytaj więcej: Wiceszef BBN dla Defence24.pl: SPO to jedynie wstęp do dyskusji

Źródło:
MSPO
/ MSPO Defence24

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.