Reklama

Strona główna

WB Group: Chcemy budować wszystkie klasy bezzałogowców [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Naszym celem jest stworzenie całej rodziny bezzałogowców, polskich bezzałogowców, od klasy najniższej do klasy najwyższej - mówił w rozmowie z Defence24.pl Dyrektor ds. Szkoleń i Eksploatacji Flytronic, Dawid Bielecki. Wchodząca w skład WB Group firma prezentowała podczas tegorocznego Międzynarodowego Przemysłu Obronnego system taktyczny krótkiego zasięgu Łoś. 

Jak mówił przedstawiciel Flytronic, Łoś to alternatywa dla wcześniej opracowanego systemu FlySAR, startującego z pasa betonowego. Prezentowany podczas MSPO w Kielcach system startuje z rampy, jego zasięg to maksymalnie 180 km a czas pracy wynosi do 18h. Jak podkreślił, lądowanie również odbywa się bez wykorzystania pasa startowego.

System Łoś ma wbudowaną kamerę obserwacyjną. Może również przenosić uzbrojenie, zostanie ono dopasowane zgodnie z życzeniem klienta.

Dawid Bielecki podkreślił, że celem Grupy WB jest stworzenie całej rodziny systemów bezzałogowych, od klasy „najniższej” do „najwyższej”. Przypomniał, że producenci proponują zestawy mini, ale też średniego czy dalekiego zasięgu. Polska spółka zakłada, że będzie mogła oferować rodzinę dronów wszystkich wymienionych klas.

WB Group reprezentowała na targach również firma Radmor, która zaprezentowała trzy wersje radiostacji oznaczone jako: H07, H08 oraz H09. Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Radmor, Zbigniew Furman, różnią się one oprogramowaniem i funkcjami.

Wersja H07 dedykowana jest dla odbiorcy zagranicznego, zaimplementowano tam bowiem waveform stworzony przez partnera z Republiki Południowej Afryki. Dwie pozostałe propozycje opracowane zostały w całości przez Radmor. Radiostacja oznaczona jako H08 charakteryzuje się możliwością przełączania częstotliwości pracy do 300 razy na sekundę. 

Z kolei wersja H09, która przeznaczona jest przede wszystkim dla sił Obrony Terytorialnej. Zawarte rozwiązania pozwalają stworzenie sieci radiostacji, zdolnych samodzielnego do organizowania się i koordynacji przesyłania informacji (w tym danych o pozycji) pomiędzy radiostacjami. Ponadto, daje możliwość zaimplementowania protokołu internetowego (IP).

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama