Strona główna
Transbit na MSPO: System taktycznej łączności RADION i wsparcie NDR [Defence24.pl TV]
Radiostacja R450C i R450W to radiostacje, które wchodzą w skład systemu taktycznej łączności pola walki RADION. System ten jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego pola walki, które wymaga tworzenia rozwiązań sieciocentrycznych, dostosowanych do najnowszych rozwiązań informatycznych - zarówno jeśli chodzi o współpracę ze środkami komercyjnymi, jak i potrzeby operacyjne armii - mówił w rozmowie z Defence24.pl Zbigniew Soporek, prezes Transbit, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
"Radiostacja R450C to pierwsza polska radiostacja cyfrowa SDR, czyli Software Defined Radio, która oferuje możliwości budowy sieci IP. Sieci IP radiowych MANET, czyli zestawianych ad hoc. Radiostacja ta jest programowalna, czyli wszystkie jej parametry uzyskuje się za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które znajduje się we wnętrzu tej radiostacji - zwykle nazywane one są waveform" - tłumaczył prezes firmy Transbit. Jak mówił, takich waveform-ów może być wiele, na różne potrzeby.
Nasza radiostacja zaczęła od obiektu NDR, czyli Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego - obecnie jest to Morska Jednostka Rakietowa. W tej chwili dostarczamy na potrzeby Morskiej Jednostki Rakietowej nowe dostawy tej radiostacji szerokopasmowej, ale znalazła ona też zastosowanie w innych obiektach - zarówno obrony przeciwlotniczej, jak i obrony przeciwrakietowej, gdzie z odpowiednimi waveformami spełnia swoje zadania.
Opisywany przez Zbigniewa Soporka sprzęt jest, jak mówi, "dostosowany do współczesnego pola walki, jeśli chodzi o zadania sieciocentryczne, o wymianę informacji, systemach takich jak BMS". Radiostacja firmy Transbit może być instalowana na sprzęcie mobilnym, pracuje również korzystając z transmisji multiPOP, czyli poprzez radiostacje pośredniczące w ruchu.
Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!
Zbigniew Soporek mówił również o radiostacji R450W, czyli rozwojowej wersji zaopatrzonej w dwa dodatkowe kanały - kanał wąskopasmowy oraz kanał dla pojedynczego żołnierza.
Radiostacja R450C i R450W to są radiostacje, które wchodzą w skład systemu taktycznej łączności pola walki RADION. System ten jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego pola walki, które wymaga tworzenia rozwiązań sieciocentrycznych dostosowanych do najnowszych rozwiązań informatycznych - zarówno jeśli chodzi o współpracę ze środkami komercyjnymi, jak i potrzeby operacyjne armii.
System składa się z kilku komponentów, które razem tworzą zestaw, w zależności od potrzeb: pozwalający na tworzenie infrastruktury sieciowej i teleinformatycznej, jak również łączności dalekosiężnej.
Jak dodał prezes, Transbit przygotowuje obecnie do debiutu nowe radiolinie. "Na dzień dzisiejszy do naszej armii dostarczamy radiolinie w paśmie 3 Plus, radiolinie R450A, natomiast w tej chwili przygotowujemy radiolinie R460A, która już jest radiolinią w paśmie 3 Plus i w paśmie czwartym - mówił prezes Soporek. Jak dodał, przepustowości jej rosną z 34Mb/s do ponad 100Mb/s w jednym kierunku, co sumarycznie daje 200 Mb przepływu.
Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy to przykład takiej bardzo dobrej współpracy między naszą firmą, która jest firmą prywatną oraz Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji (obecnie PIT-RADWAR) oraz firmą Kongsberg, firmą norweską. Wydawałoby się, że taka współpraca może być trudna i są to bardzo różne podmioty, ale okazało się, że jeśli chodzi o dostawę sprzętu łączności przez nas do tego dywizjonu, to wszystko według nas odbyło się tak jak należy i bez większych kłopotów.
Jak podkreślał prezes Zbigniew Soporek, współpraca ta dała możliwość stworzenia obiektu, który "okazał się być najnowocześniejszym w polskiej armii". Na dzień dzisiejszy sprzęt ten - nie tylko radiostacje, ale też inny sprzęt sieciowy, sieci IP i sprzęt łączności polowej - dostarczany jest do Morskiej Jednostki Rakietowej.
Transbit stara się współpracować również z innymi firmami, wśród których znajdują się spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firma zapewnia im sprzęt, który mogą one wykorzystywać w swoich obiektach. "Ze względu na specyfikę naszych wyrobów, a są to systemy łączności, systemy teleinformatyczne, przy wykorzystaniu ich w obiektach taktycznych pola walki nie mamy specjalnie możliwości sami wytworzenia takich obiektów i nie mamy takich aspiracji" - stwierdził prezes i dodał, że misją firmy jest dostarczanie sprzętu teleinformatycznego i łączności, systemów teleinformatycznych na taktyczne pole walki dostosowanych do potrzeb użytkownika. "Robimy to poprzez implementację w ich wyrobach, m.in. Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - zakończył prezes Transbit, Zbigniew Soporek.