Strona główna

Technologia rakiet indukcyjnych Thales w Polsce [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Przedmiotem umowy jest rozpoczęcie prac, które mają na celu włączenie spółki Mesko w globalny łańcuch dostaw Thalesa rakiet indukcyjnych 68 mm - mówił w rozmowie z Defence24.pl Marcin Czępiński, menedżer ds. rozwoju biznesu Thales Polska, opowiadając o nawiązanej przez przedstawicieli PGZ i francuskiej firmy TDA współpracy w zakresie produkcji w krajowym przemyśle rakiet indukcyjnych. Mają one być wytwarzane zarówno na potrzeby Wojska Polskiego, jak i na rynki zagraniczne, w zakładach Mesko S.A.

Stronami tego porozumienia były firmy TDA, która jest w 100 proc. własnością Thalesa (firma francuska, producent rakiet indukcyjnych), firma Thales Polska i ze strony polskiej PGZ oraz bezpośrednio spółka ze Skarżyska Kamiennej, czyli Mesko - mówił Marcin Czępiński. Jak podkreślał, wspomniane rakiety są najnowocześniejszym produktem w tej klasie pocisków niekierowanych. Według przedstawiciela firmy, przeznaczone są one głównie śmigłowców bojowych, ale w grę wchodzą także inne platformy - naziemne czy bezzałogowce. W jego opinii korzystanie z nich możliwe jest nawet z platform morskich. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Wykorzystanie technologii indukcyjnej ma stanowić dla samej platformy zabezpieczenie, gdyż nie prowadzi np. do zniszczenia powłoki płatowca. Co więcej, rakiety mają być również łatwe w obsłudze czy dostawie.

Marcin Czępiński widzi w tej współpracy również możliwość włączenia się w proces rozwoju tego systemu, który stosowany jest na razie jedynie przez francuskie siły zbrojne na najnowszych śmigłowcach Tiger. Jest to jednak system agnostyczny, co oznacza, że istnieje możliwości jego integracji z dowolną platformą. 

Czytaj więcej: MSPO 2016: Pojazd Hawkei z polskim uzbrojeniem

"Chcemy włączyć Mesko w dostawy, które już mają miejsce, więc chodzi o rynki, które Thales ma - rynek francuski i eksportowe" - mówił przedstawiciel Thales Polska, dodając, że firma życzyłaby sobie, żeby uzbrojenie to znalazło się również na wyposażeniu polskich sił zbrojnych i polskich śmigłowców bojowych. Co więcej, Thales zorganizował już kilka spotkać z przedstawicielami Inspektoratu Uzbrojenia czy Departamentu Polityki Zbrojeniowej polskiego resortu obrony. 

Nie ma żadnych przeszkód, żeby w te rakiety były wyposażone śmigłowce wszystkich dostawców, którzy biorą udział w grze, np w programie Kruk.

Marcin Czępiński, menedżer ds. rozwoju biznesu Thales Polska

Podpisany w Kielcach dokument obejmuje między innymi transfer technologii rakiet indukcyjnych. W jego ramach mają również zostać zbadane możliwości wytwarzania systemów naprowadzania dla IRS. Induction Rocket System to nowej generacji system pocisków kierowanych i niekierowanych wykorzystujących elektronikę i technologię bezprzewodową. Dzięki zastosowaniu technologii łączności bezprzewodowej niwelowane jest ryzyko uszkodzeń powodowanych przez ciała obce (tzw. Foreign Object Damage; FOD), niewypałów, czy przypadkowego zapłonu elektromagnetycznego. IRS są też zabezpieczone przed wykorzystaniem jako elementy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy odpalaniem z wyrzutni przez przeciwnika.

Pociski z systemem IRS są używane między innymi przez siły zbrojne Francji, w tym na śmigłowcach szturmowych (w miejsce klasycznych rakiet niekierowanych). Były używane bojowo w Afganistanie, Libii i Mali. Według zapewnień przedstawicieli Thales charakteryzują się wyższą celnością niż klasyczne npr, mogą też być zaopatrzone w systemy naprowadzania (laserowego) czy głowice programowalne. 

Rakiety w założeniu służą do rażenia celów na odległościach od 500 do 6000 m, mogą być używane nie tylko na śmigłowcach, ale też na samolotach uderzeniowych bądź bsl, czemu sprzyja niska masa i niewielkie wymiary. Istnieją różne wyrzutnie dla pocisków rodziny IRS, mieszczące od 2 do 22 rakiet. Mogą być używane między innymi podczas lotów na niskich wysokościach czy misji wsparcia bezpośredniego.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze