Strona główna

Taktyczny dron Łoś od WB Group. „Możliwość przenoszenia uzbrojenia”

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Podczas tegorocznej edycji targów MSPO w Kielcach po raz pierwszy prezentowany jest bezzałogowiec „Łoś” opracowany w polskiej grupie WB. Jak zapewniają przedstawiciele producenta dwusilnikowy samolot powstał po to, by spełnić oczekiwania polskich sił zbrojnych w obszarze taktycznych systemów BSP krótkiego zasięgu. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Bezzałogowiec Łoś waży 85 kg, ma 6,4 m rozpiętości skrzydeł i 3,1 m długości. Startuje autonomicznie z mobilnej rampy z katapultą i dysponuje również możliwością lądowania w tym samym trybie na specjalnej, przeznaczonej do przenoszenia macie lub w przygodnym terenie. Łoś nie posiada kół ale, dzięki niewielkiej prędkości lądowania w locie szybującym i systemowi stabilizującemu położenie samolotu według przedstawicieli WB Group nie ma ryzyka uszkodzenia konstrukcji podczas powrotu. Maszyna posiada dwa silniki, a zdolność kontynuowania lotu po awarii jednej jednostki napędowej zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność.

Konstrukcja charakteryzuje się długotrwałością lotu sięgającą 18 godzin, jest prosta w obsłudze. Zasięg działania jest szacowany na 180 km. BSP „Łoś” może być wyposażony w chowane w kadłubie głowice optoelektroniczne, lekkie systemy rozpoznania radioelektronicznego COMINT/ELINT o masie kilku kilogramów, sensory rozpoznawania skażeń, a także uzbrojenie. W tej roli przewidziane są opracowane przez WB Group bomby szybujące Sting. Maszyna może przenosić ładunek o masie maksymalnej do 55 kg, jednak większy udźwig wpływa ma ograniczenia czasu przebywania w powietrzu.

Przyszłym użytkownikiem  „Łosia” oprócz wojska mogą być także inne służby mundurowe jak np. Straż Graniczna, która wcześniej zakupiła bsl FlyEye budowane przez WB Group. W wersji rozpoznawczej samolot może służyć do takich zadań jak monitorowanie obszarów wystąpienia klęsk żywiołowych, powodzi, pożarów czy osunięć gruntu. Bezzałogowiec „Łoś” powstał wyłącznie przy udziale polskiego przemysłu. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze