Reklama

Strona główna

Śmigłowce Boeing na MSPO. Nie tylko Apache

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Boeing prezentuje podczas MSPO 2016 śmigłowiec AH-64 Apache oferowany polskim siłom zbrojnym w ramach programu Kruk, jak również inne wiropłaty - w tym ciężki transportowy CH-47 Chinook i AH-6i Little Bird.  

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W Kielcach demonstrowany jest egzemplarz śmigłowca AH-64 wraz z radarem Longbow, służącym do wykrywania i śledzenia celów oraz naprowadzania ppk Longbow Hellfire. W ramach programu Kruk Siłom Zbrojnym RP oferowana jest najnowsza odmiana maszyny - AH-64E Apache Guardian, charakteryzująca się między innymi rozszerzonymi zdolnościami do współdziałania z systemami bezzałogowymi. 

Apache
Fot. Defence24.pl.

Boeing demonstruje też symulator Apache Multi-Role Trainer, przeznaczony do szkolenia zarówno załóg śmigłowców Apache, jak i obsług. Najbardziej intensywne działania promocyjne związane są właśnie z programem Kruk, o czym świadczy fizyczna obecność śmigłowca, który jest uwzględniany w polskim postępowaniu. Obok śmigłowca szturmowego, znajdującego się na wyposażeniu US Army, w Kielcach prezentowane są także dwa inne modele maszyn - transportowego CH-47 Chinook oraz AH-6i Little Bird.

Ten pierwszy jest promowany jako możliwe uzupełnienie dla śmigłowców wielozadaniowych, podobnie jak ma to miejsce w siłach zbrojnych innych państw, nie tylko USA, ale też na przykład Holandii. Chinook jest ciągle rozwijany, a koncern Boeing aktywnie poszukuje nowych klientów. Wśród nich wymienia się Niemcy, poszukujące następcy śmigłowców CH-53 Super Stallion. Chinook w wersji CH-47F będzie tam rywalizował z maszyną CH-53K King Stallion. Maksymalna masa startowa Chinooka to ponad 22 tony, z czego do 10 ton stanowi ładunek użyteczny. Śmigłowiec może być używany do transportu kilkudziesięciu żołnierzy bądź sprzętu.

Z kolei śmigłowiec AH-6i Little Bird to lekka maszyna bojowo-rozpoznawcza, używana między innymi w jednostkach specjalnych. Pomimo niewielkich rozmiarów może przenosić systemy rozpoznania elektrooptycznego, a także uzbrojenie - zarówno niekierowane jak i kierowane, włącznie z ppk Hellfire. W trakcie MSPO demonstrowane są też Boeing Business Jet, odrzutowiec przeznaczony do transportu VIP-ów i bezzałogowy system powietrzny ScanEagle.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama