Reklama

Strona główna

Sen. Rusiecki: prezydent i szef MON skazani na dialog [SKANER Defence24]

– Bez współpracy i dialogu w obszarze obronności niczego dobrego się nie osiągnie. Wierzę głęboko, że najbliższe miesiące będą przepełnione dialogiem, na który i pan prezydent, i pan minister są po prostu skazani – powiedział w programie SKANER Defence24 przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Jarosław Rusiecki (PiS).

Senator zaznaczył, iż cieszy się, że z roku na rok na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach jest coraz więcej gości, a impreza cieszy się prestiżem. – Targi Kielce, jak również Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jubileuszowy w tym roku – dwudziesty piąty, są bardzo ważną, znaczącą imprezą gospodarczą w Europie i na świecie – powiedział Rusiecki.

W programie SKANER Defence24 senator został zapytany relacje między prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Rusiecki podkreślił, że w myśleniu o bezpieczeństwie państwa nadrzędne jest współdziałanie.

Bez współpracy, bez dialogu, bez sensownej rozmowy w tym obszarze niczego dobrego się nie osiągnie i wierzę głęboko, że te najbliższe miesiące będą przepełnione dialogiem, na który i pan prezydent, i pan minister są po prostu skazani.

przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Jarosław Rusiecki (PiS)

Czytaj więcej: Królikowski: powołanie Dowództwa Sił Połączonych będzie oznaczało dwuwładzę [WYWIAD]

W programie SKANER Defence24 przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej odniósł się także do projektu ustawy, który przewiduje stopniowy wzrost wydatków obronnych z obecnych 2 proc. PKB (liczonych według danych z roku poprzedzającego planowany budżet państwa) do poziomu 2,5 proc. PKB z roku, na który planowane są wydatki, począwszy od 2030 r. W tym tygodniu prawdopodobnie zostanie on uchwalony przez Sejm, po czym trafi pod obrady Senatu i będzie opiniowany przez komisję, której przewodniczy Rusiecki. Prawo i Sprawiedliwość planowało uchwalenie ustawy jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, ale się to nie udało.

Czytaj więcej: Więcej pieniędzy dla armii. Szybka ścieżka w Sejmie

Sądzę, że obronność państwa, los naszej ojczyzny i dbanie o jej bezpieczeństwo to jest takie zagadnienie, które powinno wszystkie środowiska polityczne w parlamencie jednoczyć i mam nadzieję, że już wkrótce po tej dyskusji na forum Sejmu projekt ustawy trafi do Senatu. Tutaj jest bowiem nieco inna atmosfera niż w Sejmie. (...) Mam więc taką nadzieję, że zmierzanie do 2,5 proc. wydatkowania Produktu Krajowego Brutto na obronność w perspektywie tych kilku najbliższych lat będzie możliwe tak, aby przemysł, polska gospodarka poprzez rozwój przemysłu obronnego i zwiększanie wydatków na obronność, na modernizację polskiej armii, dawały szansę wzmocnienia bezpieczeństwa państwa.

przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Jarosław Rusiecki (PiS)

Pytany, czy Polskę stać na zwiększenie wydatków obronnych, Rusiecki zaznaczył, że Polska nie ma innego wyjścia i musi być ją stać na utrzymanie i rozwijanie armii. – Gdy chcemy żyć w perspektywie bezpieczeństwa i koegzystencji z naszymi sojusznikami, widząc to, co się dzieje i wokół naszych granic, ale i tych miejsc, które rodzą pewne niebezpieczeństwa, Polska, nasza ojczyzna nie ma innej alternatywy, jak tylko budować swoje bezpieczeństwo poprzez silną armię, rozwój przemysłu obronnego – podkreślił senator.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze