Reklama

Strona główna

Fot. Defence24.pl.

Rozpoznawcze i uderzeniowe Pszczoły do wsparcia plutonu [Defence24.pl TV]

Spółka Optimum - Tymiński i s-ka zaprezentowała podczas targów MSPO 2016 system rozpoznawczo-bojowych bezzałogowców Pszczoła. Mamy możliwość zastosowania trzech różnych rodzajów głowic uderzeniowych. Pierwsza z nich jest głowicą uderzeniową EFP z rdzeniem formowanym metodą wybuchową, jest głowica uderzeniowa kumulacyjna oraz głowica odłamkowa. - mówi w rozmowie z Defence24.pl Sebastian Lewandowski, dyrektor d/s marketingu Optimum. 

Podstawowym celem, jaki przyświecał twórcom systemu, jest zwiększenie możliwości jednostek bojowych Wojska Polskiego na szczeblu plutonu w zakresie zarówno rozpoznania, jak i prowadzenia działań uderzeniowych. Pszczoła powstała na potrzeby piechoty zmotoryzowanej, dlatego zakładane jest wykorzystanie do przenoszenia komponentów systemu pojazdów takich, jak KTO Rosomak czy HMMWV. Producent przewiduje jednak wykorzystanie sprzętu również w konfiguracji umożliwiającej jego przenoszenie przez żołnierzy.

Mamy tutaj dwa typy podstawowe BSL. Jeden z nich to BSL rozpoznawczy, drugi to BSL uderzeniowy. Dzięki temu mamy możliwość identyfikacji, a potem niszczenia potencjalnego zagrożenia.

Sebastian Lewandowski, Dyrektor d/s Marketingu, Optimum – Tymiński i s-ka

Zastosowanie systemu Pszczoła ma pozwolić na zwiększenie świadomości sytuacyjnej dowódców plutonu, umożliwiając prowadzenie w obserwacji w świetle widzialnym i termowizji z pułapu kilkuset metrów. Dron może przy tym odlecieć na odległość 2 km od miejsca startu. Bezzałogowce mają wykonywać loty na niewielkiej wysokości – około 100 m. Jak zaznacza w rozmowie z Defence24.pl Sebastian Lewandowski, elementem systemu jest kontener startowy. Drony mają możliwość startu z kontenera w ciągu 7 sekund od wydania rozkazu.

Jeśli mówimy o systemie, to warto wspomnieć o tym, ze jego istotnym elementem jest kontener startowy. Dzięki niemu obydwa BSL są w stanie wystartować – od momentu, gdy zostanie wydana taka komenda – w czasie 7 sekund.

Sebastian Lewandowski, Dyrektor d/s Marketingu, Optimum – Tymiński i s-ka

Pszczoły będą dysponować cichym napędem elektrycznym. Istnieje również wariant bojowy bezzałogowców, które mogą służyć do jednokrotnego użycia dla niszczenia celów. Dzięki temu pluton będzie mógł zwalczać obiekty nie tylko za pomocą własnych środków ogniowych, jak armaty Rosomaków czy moździerze, ale też uderzeniowych bezzałogowców. Chcemy aby te urządzenia były na wyposażeniu plutonu zmechanizowanego. - podkreśla Sebastian Lewandowski.

Maszyny uderzeniowe startują automatycznie, a operator zyskuje kontrolę nad nimi na wysokości kilkudziesięciu metrów. Jednak po starcie drony uderzeniowe nie posiadają możliwości lądowania i w razie niewykonania ataku na wybrany obiekt ulegają autodestrukcji. Jak zapewnia przedstawiciel spółki, istnieją trzy rodzaje głowic uderzeniowych - w tym z ładunkiem EFP, uderzeniowa kumulacyjna oraz odłamkowa.

Mamy możliwość zastosowania trzech różnych rodzajów głowic uderzeniowych. Pierwsza z nich jest głowicą uderzeniową EFP z rdzeniem formowanym metodą wybuchową, jest głowica uderzeniowa kumulacyjna oraz głowica odłamkowa.

Sebastian Lewandowski, Dyrektor d/s Marketingu, Optimum – Tymiński i s-ka

Standardowy, przewidywany skład systemu Pszczoła to dwa miniaturowe bezzałogowe pionowzloty rozpoznawczo-obserwacyjne i cztery jednorazowe maszyny uderzeniowe. Jest oferowany nie tylko dla jednostek wojsk operacyjnych, ale też tworzonej właśnie Obrony Terytorialnej. Wariant rozpoznawczy może też trafić do służb mundurowych czy ratowniczych, umożliwiając między innymi wykrywanie stanów powodziowych, pożarów czy identyfikację innych zagrożeń.

Podczas MSPO prezentowano też urządzenia służące wsparciu szkolenia żołnierzy w obsłudze broni strzeleckiej. Pierwsze - system TCW-97 "Cyklop" 5S służy do nauki poprawnego zgrywania przyrządów celowniczych. Pozwala między innymi na ciągłą obserwację punktu celowania na ekranie, a także zobrazowanie miejsca celowania i zapisanie go w pamięci. Istnieje możliwość automatycznej oceny strzelca i wyliczania rozrzutu.

Spółka zaprezentowała też system sterowania wyposażeniem strzelnicy Agat/M Szmaragd/M. Daje on możliwość automatycznego wykrywania trafień, zarządzania przez operatora oświetleniem, kontrolowania celów ukazujących się i ruchomych. Urządzenie pozwala ponadto na rejestrację przebiegu ćwiczeń oraz wystawienie ocen strzelcom. Systemy Agat/M Szmaragd/M mogą występować w konfiguracji przewodowej lub bezprzewodowej (w szczególnych warunkach w konfiguracji przewodowo-bezprzewodowej), na strzelnicach garnizonowych, poligonowych i pistoletowych - krytych i terenowych. Standardowo te urządzenia posiadają oprogramowanie przygotowane z myślą o standardowych strzelaniach Wojska Polskiego z broni strzeleckiej lub z pojazdów bojowych, ale istnieje też możliwość zaprogramowania własnych strzelań.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama