Strona główna

Rakietowe porozumienie Thales i ITWL w Kielcach. Dla Mi-24

  • Wyrzutnie 68mm pod skrzydłem Mi-24 - fot. J. Sabak
    Wyrzutnie 68mm pod skrzydłem Mi-24 - fot. J. Sabak
  • 68 mm launchers under the Mi-24 stub-wing. Image Credit: J. Sabak
    68 mm launchers under the Mi-24 stub-wing. Image Credit: J. Sabak

Koncern Thales i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie integracji rakiet indukcyjnych Thales Telson 22 na śmigłowcach Mi-24. Program dotyczy wykorzystania w tym celu systemów i oprogramowania zarządzania uzbrojeniem opracowanych przez ITWL. Jest to element propozycji modernizacji śmigłowców Mi-24 na potrzeby Sił Zbrojnych RP. 

System Thales Telson 22 wykorzystuje pociski rakierowe kalibru 68mm, działa w oparciu o technologię łączności bezprzewodowej. Jest obecnie stosowane przez armię francuską, w tym także przez siły specjalne. Został on użyty w praktyce w warunkach konfliktów zbrojnych (w Afganistanie, Libii, Mali, w Afryce Środkowej).

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

System rakietowy TELSON charakteryzuje się zgodnością ze standardami NATO w zakresie zastosowania taktycznego. Jest również kompatybilny z głowicami ACULEUS (kierowanymi i niekierowanymi).

Podpisanie umowy
Fot j.Sabak

Po serii wstępnych rozmów Thales i ITWL uznały, że doświadczenie modernizacyjno-integracyjne zdobyte przez ITWL przy okazji prac nad platformą W-3PL „Głuszec” umożliwi wyposażenie demonstracyjnej wersji helikoptera Mi-24 w system rakietowy TELSON kalibru 68mm. System wyposażenia śmigłowca będzie również kompatybilny z innego rodzaju uzbrojeniem (także z rakietami kierowanymi laserowo).

Makietę zaproponowanego rozwiązania, w postaci wyrzutni Thales Telson zamontowanej pod skrzydlem śmigłowca Mi-24W, można obejrzeć na stoisku Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1, będącym częścią ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze