Strona główna

Radom Air Show 2017: Pociski przeciwradarowe AARGM

  • Fot. J.Sabak
  • Image Credit: J. Sabak

Firma Orbital ATK prezentowała w Radomiu pociski przeciwradiolokacyjny AARGM, oferowane jako potencjalne uzbrojenie polskich myśliwców F-16 C/D Block 52+. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu sił zbrojnych USA, wejdą też na uzbrojenie sił powietrznych Włoch i w dalszej kolejności Niemiec.

Makieta pocisku AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) stanowiła centralny element stoiska firmy Orbital ATK, która jest obecnie jedynym producentem pocisków tego typu, powstałych w ramach wspólnego programu US Navy i sił powietrznych Włoch. Znajdują się one na uzbrojeniu samolotów F/A-18 Hornet i Super Hornet US Navy i US Marines, jak również wprowadzane są do wyposażenia Panavia Tornado włoskiego lotnictwa, są też przewidziane do zakupu przez Niemcy z myślą o użyciu na samolotach tego samego typu. 

Trwają prace związane z integracją na innych platformach, takich jak Eurofighter. Jak podkreślił przedstawiciel formy Orbital ATK, pocisk jest również dostosowany do wykorzystania przez samoloty F-15 i F-16.

Czytaj też: AARGM-ER – pocisk przeciwradiolokacyjny dla myśliwców piątej generacji

Polska również zamierza dołączyć do grona państw, dysponujących zdolnością przełamania obrony powietrznej przeciwnika. Pociski przeciwradiolokacyjne mają zostać pozyskane dla myśliwców F-16 C/D Block 52+. Analizę rynku w tym zakresie przeprowadził już Inspektorat Uzbrojenia.

Wśród propozycji branych pod uwagę w analizie rynku jest pocisk AARGM. Pociski przeciwradiolokacyjne są postrzegane jako sposób wypełnienia "niszy" pomiędzy pociskami dalekiego zasięgu JASSM a amunicją kierowaną typu Paveway II czy JDAM.

AARGM posiada możliwość naprowadzania się nie tylko na źródło promieniowania radiowego ale również system GPS/INS. W fazie opracowania jest również wariant AARGM-ER o zwiększonym zasięgu, który dzięki zastosowaniu skrzydła falowego będzie mógł być przenoszony w komorze uzbrojenia maszyn 5. generacji, takich jak F-35. 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze