Strona główna

Radom Air Show 2017: Gulfstream G550 zaprezentowany publiczności [Foto]

Uczestnicy radomskiego Air Show 2017 po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć z bliska maszynę do przewozów VIP typu Gulfstream G550 w polskich barwach. Na ekspozycji statycznej zaprezentowano samolot o numerze 002 noszący imię „Generał Kazimierz Pułaski”.

Prezentowana maszyna G550, podobnie jak obecne na płycie lotniska W-3 Sokół i Mi-8 w wersjach do przewozu najważniejszych osób w państwie, należy do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jest to drugi i ostatni z samolotów pozyskanych przez Polskie Siły Powietrzne na podstawie umowy z listopada 2016 roku. Jesienią maszyny noszące imiona „Książe Józef Poniatowski” i ,,Generał Kazimierz Pułaski” osiągną gotowość operacyjną i będą mogły służyć do transportu najważnieszych osób w państwie.

Oglądaj też: G550 "Książę Józef Poniatowski" od środka [Defence24.pl TV]

Gulfstream G550 to jedne z najnowocześniejszych maszyn tego typu na świecie, wyposażone w „szklany kokpit” z wyświetlaczem przeziernym HUD i system poszerzonej rzeczywistości EVS (Enhanted Visual System). W polskim wariancie samoloty są skonfigurowane dla 16 pasażerów, którzy poza obszerną kabiną, toaletą i przestrzenią umożliwiającą przygotowanie posiłków, mają do dyspozycji m. in. łączność satelitarną i rozbudowany zestaw ratownictwa medycznego. Maszyny są też wyposażone w wojskowy system identyfikacji swój-obcy w standardzie NATO IFF Mark XIIA. 

Samoloty tego typu pod oznaczeniem C-37A są eksploatowane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz pięć amerykańskich agencji federalnych, w tym FBI, Departament Sprawiedliwości i Federalną Administrację Lotniczą (FAA). Oprócz Stanów Zjednoczonych samoloty tego typu latają w barwach sił zbrojnych takich państw jak Azerbejdżan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Arabia Saudyjska, Szwecja, Tanzania, Turcja, Uganda. 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze